Rusya'dan Ukrayna'ya Büyükelçi ambargosu

Rusya'dan Ukrayna'ya Büyükelçi ambargosu

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Kremlin'in internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin bozulmasının sebebi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'yu gösterdi.

 

İki ülke arasındaki ilişkiler iyileşmeden Kiev'e büyükelçi gönderilmeyeceğini dile getiren Medvedev, "Rusya'yla Ukrayna arasındaki gerginlik sınırı aşmıştır." ifadesini kullandı.

 

Ukrayna'da 2010 Ocak ayı içinde gerçekleşecek Devlet Başkanlığı seçimleri ima eden RF Devlet Başkanı, iki komşu arasında gerginleşen ilişkilerin, Ukrayna'nın yeni siyasî liderliğiyle birlikte düzeleceğini umduğunu belirtti.

 

Ukrayna hükümetinin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri baltaladığını da söyleyen Medvedev, "Ukrayna'ya büyükelçi göndermeme kararı verdim.  Büyükelçi, görevine daha sonra başlayacak.  Bu tarih, ilişkilerin gidişatına göre belirlenecek." diyerek Ukrayna'ya "büyükelçi ambargosu" koyduğunu kaydetti.

 

Seçim anketlerine bakıldığında, ABD ve AB ile sıkı ilişkiler kuran Yuşçenko'nun %4'lük oy oranına karşın, son seçimlerde Kremlin tarafından desteklenen rakibi eski Başbakan Viktor Yanukoviç'in halkın %21,7’lik desteğini aldığı görülüyor.  2010'da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine aday olduğunu açıklayan Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoçenko'nun oy oranı ise, %13,2 olarak değerlendiriliyor.

(Rusya.ru) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.