Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: İran’a S-300’leri verebiliriz de, vermeyebiliriz de…”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: İran’a S-300’leri verebiliriz de, vermeyebiliriz de…”

Lavrov, S 300’lerin İran’a verilmesini bölgedeki güvenlik durumunun koşuluna bağladı.

 

 

Rusya Dışişleri Bakanı 24 Şubat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Biz söz konusu bölgeleri (Ortadoğu, Kafkaslar ve Latin Amerika) istikrarsızlığa götürebilecek olan silahlar satamayız,” dedi ve sözlerine şöyle ekledi: “böyle bir mübadele Ortadoğu’da istikrarsızlığa neden oluşturursa Rusya bundan vazgeçebilir.”

Rus İnterfax Haber Ajansı’nın 17 Şubat’ta, Rusya Federal Savunma ve Teknolojik İşbirliği Servisi’nin birinci yardımcısı Alexander Fomin, S 300 savunma füzelerinin teknik arıza sorunlarından dolayı İran’a verilemediğini açıklamıştı.

İran’ın sivil ve askeri yetkilileri S 300 hava savunma füzelerinin gönderilmesindeki gecikmeyle ilgili değişik açıklamalar yapmış ve füzelerin Rusya tarafından verilmemesi takdirde, İran’ın kendi gücüne dayanarak benzer teknolojik özelliklere sahip füzeleri üretebilecek kapasiteye sahip olduğunu bildirmişlerdir.

Son günlerde Rusya-İran ilişkileri, İran’ın nükleer konusunda Batı’ya karşı sert tutumunu sürdürmesi ve Batı’nın Rusya üzerindeki baskılarından dolayı soğumaya başlamıştır.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.