"RUsya Kuzey Kafkasya'daki kontrolünü kaybetti"

"RUsya Kuzey Kafkasya'daki kontrolünü kaybetti"

Rus askeri uzman Pavel Felgenhauer İspanyol gazetesi ABC'ye verdiği röportajında "Moskova Kuzey Kafkasya üzerindeki kontrolünü kaybetti. Bu bölgedeki şiddetin artmasıyla, özellikle son aylarda şiddetin artmasıyla sonuçlandı." dedi.

 

Uzman "şiddetin artmasıyla" Moskova'nın politikasından duyulan memnuniyetsizliği, yerel seviyedeki rüşvet ve yolsuzlukları ve Rusya Federasyonu cezalandırıcı güç organlarının acımasızlığı ve görevi kötüye kullanmasını birbirine bağladı.

 

Uzman "Durum ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluk yüzünden daha da kötüleşti" diye ekledi.

 

Felgenhauer konuşmasını "Şiddet sarmalı fırlamıştır kontrol kaybedilmiştir" diye sonuçlandırdı.

 

Kremlin çetesinin resmi elebaşı Medvedev'in "Kuzey Kafkasya'da durumun kötüleşmekte" olduğunu itiraf ettiğini hatırlatmak isteriz. Kremlin çetesinin elebaşı aynı zamanda polis-asker gibi güvenlik kuvvetlerinin daha etkili çalışmalarıyla durumun "sakinleşebileceğini" duyurmuştu. Diğer bir deyişle Kafkasya Emirliği topraklarında bulunan Rus işgal kuvvetlerinin ve Rus gizli servislerinin terörist faaliyetlerini ve baskılarını yoğunlaştırılmasıyla durumun sakinleşebilecek.

 

Kremlin'in yeni-eski stratejisinin manifestolarından biri muhtemelen Dağıstan'da ortaya çıkan "imzasız-isimsiz" Lubyanka'nın "intikamcılarıdır". Geçenlerde Dağıstan'da işgal rejimiyle aynı fikirde olmayanlara karşı tehdit içeren "isimsiz" broşürler dağıtılmıştı.

 

Eylül ayının başında insan hakları aktivistleri "güç organları" (işgalci ve kuklaları)'nın - sürekli olarak işkenceler, adam kaçırmalar, insanları gizli hapishanelerde tutmalar ve yargısız infazlar gibi suçlara dâhil olduklarını iddia ettiklerini hatırlayalım.

 

İnsan hakları aktivistleri aynı zamanda Kuzey Kafkasya'da bulunan Rus işgalci birlikleri hakkında oldukça çelişkili bir sonuç çıkarmışlar ve Moskova yanlısı yerel kukla rejimin silahlı yapılarının artık Moskova tarafından kontrol edilemediğini iddia etmişlerdi.

 

Bu arada, gerçekler tam aksini söylüyor. Moskova elebaşının açıklama ve talimatlarından sonra, Kafkasya Emirliği'nin işgal altında bulunan bölgelerinde sivillere yönelik terör, adam kaçırmalar ve yargısız infazlar arttı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.