Rusya'nın gözü Irak petrolünde

Rusya'nın gözü Irak petrolünde

 

Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Rus enerji şirketleri yöneticileri ile birlikte bugün Bağdat'a gidiyor. Moskova, Irak'ın işgalinden önce 1997 yılında Bağdat'la imzalanan Batı Kurna-2 bölgesi petrol yatırımları ile ilgili anlaşmanın yenilenmesini istiyor.

 

Irak petrol şirketi LUKoil CEO'sunun açıklamasına göre Rus yetkililer, Batı Kurna-2 bölgesinde yatırım imkânlarını ele alacak. İşgal öncesi dönemden kalan Irak'ın 12 milyar dolarlık borcunu silen Moskova, bunun karşılığında Bağdat'tan enerji yatırımları için bölge tahsis edilmesini talep ediyor. ABD ve İngiltere petrol şirketlerinin aktif olduğu Irak'ta, Batı Kurna-2 bölgesi ile Chevron ve Total da ilgileniyor.

 

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Irak parlamentosu petrol ve doğalgaz komisyonu başkanı Ali Hüseyin Balo, şartları yerine getirmesi durumunda Batı Kurna-2 bölgesinin LUKoil'e verilme ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılması beklenen bölgede 6 milyar varil petrol rezervinin bulunduğu kaydediliyor. Moskova ihaleyi kazanması durumunda bölgeye 4 milyar dolarlık yatırım yapacak.

 

Dünyanın ikinci büyük petrol ihracatçısı olan Moskova, petrol varil fiyatlarının 70 dolar seviyesine çıkması ve küresel ekonomik krizden çıkış sinyallerinin gelmesi üzerine enerji alanında yatırımlarını gözden geçiriyor. Kriz nedeni ile petrol ve doğalgaz şirketleri yatırım planlarını 2009'da üçte bir oranında azaltmıştı.

 

(Yeni Şafak) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.