Rusya S-300 Füzesi Haberini Yalanladı

Rusya  S-300 Füzesi Haberini Yalanladı

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Temmuz sonunda İsveç karasularında kaçırılan "Arctic Sea" isimli Rus gemisinin, bazı gazetelerin iddia ettiği gibi İran'a yerden havaya S-300 füzeleri taşıdığını yalanladı.

 

Lavrov, Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Arctic Sea gemisinde S-300'lerin bulunduğu haberi doğru değil" diyerek, "Rus tarafı yakında gemide bir soruşturma yapacak. Geminin bandırasının bağlı olduğu Malta'dan yetkililer de çağrılacak" ifadesini kullandı.

 

Her şeyin saydamlık içinde olacağını belirten Lavrov, herkesin gemide İran'a götürülmek üzere S-300 füzelerinin bulunduğu söylentilerinin temelsiz olduğunu anlayabileceğini umduğunu söyledi.

 

Aralarında Britanya'nın Sunday Times ve Avusturya'nın Salzburger Nachrichten gazetelerinin de bulunduğu bazı yayın kuruluşları, İsrailli kaynaklara dayanarak, Moskova'nın bir mafya grubunun gemiye İran'a götürülmek üzere S-300 füzeleri yüklediğini öğrendikten sonra gemiyi ele geçirmeye karar verdiğini iddia etmişlerdi.

 

Geminin Avrupa sularında esrarengiz bir biçimde kaybolması olayını kamuoyuna duyuran ve gizli bir yük taşıyor olabileceği iddiasını ortaya atan Rus gazetecinin, aldığı tehdit üzerine İstanbul'a kaçtığı bildirilmişti.

 

(Hürriyet) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.