Rusya'dan gerilimi artırarak Kırım cevabı

Rusya'dan gerilimi artırarak Kırım cevabı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım açıklamalarına Rusya'dan tepki geldi. İki ülke arasında yaşanan gerilimi artıracak açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Peskov, "Türk partnerlerimize kesinlikle katılmıyoruz, bu bağlamda kullanılan dili doğru bulmuyoruz" dedi.

Suriye ordusunun İdlib'e gerçekleştirdiği top atışı nedeniyle 5 askerimiz ve 1 sivil personelin hayatını kaybetmesi Rusya ve Türkiye arasında iplerin gerilmesine neden oldu.Saldırıya ilişkin iki ülkeden karşılıklı açıklamalar gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırım açıklamalarına da Kremlin'den cevap geldi.Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Bu konuda Türk partnerlerimize kesinlikle katılmıyoruz, bu bağlamda kullanılan dili doğru bulmuyoruz. Kırım Tatarları hakkındaki endişelerin dayanaksız olduğunu birçok kez söyledik" dedi.Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce Kırım’daki gerçek durumu defalarca açıkladığını, bu açıklamaları Erdoğan’a da yaptığını ifade etti.
 
Peskov, Putin’in her şeyi görmesi için Erdoğan’ı Kırım’a davet ettiğini, bu davetin hâlâ geçerli olduğunu kaydetti.Erdoğan "Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız" ve "Kırım Türklerinin durumunu ve sıkıntılarını çok yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.