Rusya'ya Oy Hakkı İade Edildi

Rusya'ya Oy Hakkı İade Edildi

AKPM’nin ilgili oturumunda 62 ret oyuna karşı 118 oyla alınan kararda, üye ülkelerin kurullarda yer alma, görüş bildirme ve oylamaya katılma haklarının iptal edilemeyeceği ve dondurulamayacağı ifade ediliyor.

İç yönetmelikte yapılan bu değişiklikle oy kullanma hakkına yeniden kavuşan Rusya, bu hakkının dondurulduğu son beş yılda Konsey’e temsilci göndermemiş ve 2017’den itibaren Konsey bütçesine katkı payını ödememişti. Rusya’nın katkı payını ödemediği son iki buçuk sene için Avrupa Konseyi’ne, faizlerle birlikte 87,2 milyon euro borçlu olduğu öğrenildi. Rusya'nın ödemelerini durdurması kurumun maliyesini olumsuz etkilemiş, Moskova Rus heyetine yaptırımın devam etmesi durumunda Avrupa Konseyi üyeliğini feshedeceğini belirtmişti.

Rusya’ya yeniden oy hakkı tanıyan iç yönetmelik değişikliği ile ilgili olarak AKPM’de yapılan oturumda yoğun tartışmalar yaşandı. Ukraynalı vekiller, Rusya’nın Ukrayna krizi ve Kırım’ın ilhakından sonra hakkında verilen yaptırım kararlarına uymamasına rağmen, Meclis’in Moskova’ya bir kırmızı halı serdiğini söylediler.

Konuya ilişkin çıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusfobik anlayışa sahip bir azınlık tarafından kışkırtılan krizin, Avrupa Konseyi’nde, bu organizasyonun tüzük prensiplerine dönülmesi temelinde tamamen aşılmış olduğunu umuyorum" dedi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.