Ryabkov, "Yaşanan gelişmelerden büyük endişe duyuyoruz"

Ryabkov, "Yaşanan gelişmelerden büyük endişe duyuyoruz"
Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'ndeki ABD'nin uluslararası füze anlaşmalarına ilişkin tutumunu eleştirdiği konuşmasında, ABD'nin Türkiye'ye, SSCB'nin ise Küba'ya nükleer füze yerleştirmesiyle başlayan Küba Füze Krizi'nin tekrarlanacağı uyarısında bulundu.


Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) askıya almasını öngören yasa tasarısının görüşüldüğü oturumda konuşan Ryabkov, ABD'lilerin Avrupa'ya füze sistemleri konuşlandırma planları olmadığını söylediklerini ancak MK-41 fırlatma rampalarının halihazırda Avrupa'da görev yaptığını hatırlattı.

Ryabkov, "Eğer iş, bu tür sistemlerin Rusya sınırı yakınına konuşlandırılmasına kadar giderse, durum sadece kötüye gitmekle kalmaz, kendimizi Küba Füze Krizi'ne benzer bir durum içinde bulabiliriz" açıklamasını yaptı.

Küba Füze Krizi, ABD'nin Türkiye'ye, SSCB'nin buna cevaben Küba'ya nükleer füze yerleştirmesi sonucu çıkmıştı. Kriz, nükleer savaşa girişmeden çözüldü ancak kalıcı sonuçlar doğurdu. SSCB ile ABD arasında varılan anlaşma nedeniyle SSCB-Çin ilişkileri bozuldu. Fransa, ABD'den bağımsız olarak kendi nükleer programını geliştirdi.

Sergey Ryabkov, ABD'nin INF'den çekilmesi sonrası Rusya'nın ulusal güvenliğini ve müttefiklerinin güvenliğini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağını vurguladı.

Ryabkov, "Yaşanan gelişmelerden büyük endişe duyuyoruz. Bu, istikrarsızlık getirecek ve bölgesel güvenliği etkileyecek büyük bir adım. Buna simetrik yanıt vermememiz imkansız. Sorumlu yaklaşım sergilemeye bundan sonra da devam edeceğiz ancak aynı zamanda, değişen durum bağlamında ulusal güvenliğimizi ve müttefiklerimizin güvenliğini sağlamak için her şeyi yapacağız"dedi. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.