Sarkisyan Bursa'yı Altüst Etti !

Sarkisyan Bursa'yı Altüst Etti !

“Maçtan önce imzalarız”

* DIŞİŞLERİ Bakanı   Davutoğlu, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme protokolünün 2 ülke arasında yapılacak maçtan önce imzalanacağını söyledi. Davutoğlu, sınırın açılıp açılmayacağı sorusunu ise geçiştirdi.

Kamu-Sen’in Bursa’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’a karşı başlattığı imza kampanyasına ilgi büyüktü.

Bursa’da Sarkisyan eylemi

Ermenistan ile milli maçın yapılacağı kentte Kamu-Sen İl Teşkilatı, “Şantajcı Sarkisyan’ı Bursa’da istemiyoruz” sloganıyla imza kampanyası başlattı.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki milli maç 14 Ekim’de Bursa’da oynanacak. Maça, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın da gelmesi bekleniyor. Bu duruma  Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilciliği’nden büyük tepki geldi. Kamu-Sen Bursa Temsilcisi Selçuk Türkoğlu ve sendika üyeleri, “Şantajcı Sarkisyan’ı Bursa’da istemiyoruz” konulu imza kampanyası başlattı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kampanyayla ilgili açıklama yapan Türkoğlu, “Açılım adı altında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül milli maç sebebiyle Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmayan Ermenistan’a gitti. Ve ardından Ermenistan Cumhurbaşkanı Türkiye’deki maça davet edildi. Sarkisyan da maça ancak sınır kapısı açılırsa sınırdan geçerek geleceğini beyan etti!” dedi.

Büyük devlet rest çeker

Türkoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Burada toplayacağımız imzalarla Türk Milletinin ucuz Ermeni  şantajına boyun eğmeyeceğini bütün dünya kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Toplanan imzalar TBMM ve Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilecektir. Bursa halkı maç günü eline Türk ve Azerbaycan bayraklarını alarak  spor müsabakasını siyasi şantaj olarak kullanan Ermenilere gereken cevabı  verecektir.” Bilindiği gibi Türkiye’nin Ermenistan ile yapacağı maçın daha önce Kayseri’de yapılacağı açıklanmıştı. Kayserililer ayaklanınca maç Bursa’ya alınmıştı.

Kamu-Sen İl Temsicsi Selçuk Türkoğlu, Ermeni şantajına boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Protokol maç öncesi imzalanacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York’taki son temasını tamamlamasının ardından Türkevi’nde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Davutoğlu, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye dönük protokolün iki ülke futbol takımları arasında yapılacak maçtan önce imzalanacağını söyledi. Maç sırasında iki ülke sınırının bir günlüğüne açılıp açılmayacağı sorusuna Davutoğlu, “Ermenistan ile aramızdaki protokoller bir bütündür ve sınırın açılmasında da sürece bakmak lazım” cevabını verdi. Diyarbakırspor ile Bursaspor arasında Bursa’da yapılan maçtan sonra çıkan olayların Ermenistan ile milli maç hakkında kaygı oluşturup oluşturmadığına dair bir soru üzerine Davutoğlu, “Futbol maçları kardeşlik ve sevgi çerçevesinde cereyan etmesi gereken müsabakalardır. Böyle bir kaygımız yoktur” dedi.

(Yeniçağ) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.