Sarkisyan'dan Maç Koşulları

Sarkisyan'dan Maç Koşulları

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye’ye maç için ancak “sınırın açılması veya bunun eşiğinde olunması halinde gideceği”ni yinelerken “Bir anlaşmamız var ve daha önce varılan anlaşmanın taraflarca uygulanmasının normal ve doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

Serj Sarkisyan'ın, BBC ile yaptığı söyleşinin ayrıntıları, Ermenistan Devlet Radyosunca da yayımlandı.

 

“Futbol diplomasi”ni sürdürerek iki ülke milli takım arasında Ekim’de yapılacak maç için Türkiye’ye gidip gitmeyeceği sorulması üzerine Sarkisyan, şu karsılığını verdi:

 

“Bu sorunun iki yanıtı var. İlk yanıtı şöyle: Türkiye’yi ziyaret edip etmemem önemli değil. Türkiye ziyaretimi, iki ülke arasındaki ilişkilere bağlanmamalıdır. Varsayalım ki Ermenistan, Türkiye ile müzakere sürecini donduruyor ve ben maçı izlemek üzere bu ülkeye gidiyorum. İkinci seçenek ise şöyle: iki ülke müzakereleri sürdürür ancak ben maçı izlemem. Hangisi daha önemli?”

 

MAÇ İÇİN TÜRKİYE’YE GİTMENİN KOŞULLARI

Ermenistan’ın müzakereleri buzdolabından indirmek için Türkiye’den ne gibi sinyaller beklediği yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Sarkisyan, bir kez daha Türkiye’ye maç için ancak “sınırın açılması veya bunun eşiğinde olunması halinde gideceği”ni yineledi. Sarkisyan “Bir anlaşmamız var ve daha önce varılan anlaşmanın taraflarca uygulanmasının normal ve doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Şimdiye kadar bu anlaşmaların uygulanması yönünde büyük bir arzuyu görmediğini de söyleyen Sarkisyan, “Bizim arzumuz değişmedi: ön koşulsuz ilişkilerin kurulmasıdır” şeklinde konuştu.

 

"1915 OLAYLARIYLA İLGİLİ "TAVİZLER" VERMEYE HAZIR MISINIZ"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ülkesinin 1915 olayları ile ilgili “tavizler” vermeye hazır olup olmadığı ve Türkiye’nin bu olayları “soykırım” olarak adlandıracağına inanıp inanmadığı sorulması üzerine “Elbette ki bu, halkımız, Türkiye ve tüm dünya için çok önemlidir. Tarihi adaletin yerine gelmesi için önemlidir. Ülkelerimizin normal ilişkileri kurabilmesi için önemlidir. Gelecekte tekrarlanmaması da önemlidir. Ancak biz soykırımın tanınmasını, ilişkilerin kurulması için bir ön koşul olarak görmüyoruz” dedi.

 

"BİR UZLAŞI İÇİN FIRSAT GÖRÜP GÖRMEDİĞİ" SORULDU

Sarkisyan, bir uzlaşı için fırsat olup olmadığı yönündeki soruya da “Bu, bir uzlaşı olarak adlandırılamaz. Bu, uzlaşılardan söz edilebilecek bir olay değil. Biz evet, soykırım oldu diyoruz ve Türkiye’nin bunu tanıması veya tanımamasından bağımsız olarak dünyanın soykırım uzmanlarının tümü tarafından saptanan ve dünyanın birçok ülkesince tanınan bir gerçektir. Ancak bugün bunu ilişkilerin normalleşmesi için bir ön koşul olarak görmüyoruz” yanıtını verdi. Sarkisyan “Geleceğe bakıyoruz ancak geçimişi unutma hakkımız yok” dedi.

 

(Hürriyet) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.