Şimdi sırada İtalya mı var?

Şimdi sırada İtalya mı var?

Minare yasağı Avrupa'ya yayılıyor.. Aynı İsviçre gibi belirli sayıda imza toplanması durumunda herhangi bir konuda referandum yapma durumunda olan İtalya'da minare referandumu için start verildi. Hem de hükümet ortağı tarafından.

İtalyan kabinesinde devlet bakanlığı yürüten aşırı sağcı Kuzey Ligi Partisi lideri Roberto Calderolı, "İtalya'nın Hristiyan kökenlerini yeniden canlandırmak için biz de isviçre'nin yaptığı gibi minareleri yasaklamalıyız" diyerek imza kampanyasına start vereceklerini açıkladı.

Vatikan ve Berlusconı'nin partisi ise bu tür bir referanduma şiddetle karşı çıkıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği İsviçre'yi uyarma kararı aldı.

İsviçre'de Lozan ve Cenevre kentlerinde sağduyu galip geldi. 5 bin isviçreli "Hepimiz Müslümanız" yazılı pankartlarla yürüyerek ayrımcılığı protesto etti.

Yasak kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne götürülüyor.

İsviçre'de, referandumla yeni minare yapımının yasaklanması kararını kınayan protesto yürüyüşleri yapıldı. İsviçre haber ajansı ATS'nin haberine göre, Lozan kentinde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, katedralden, camiye kadar yürüyüş düzenledi. Göstericilerin taşıdığı pankartların birinde "Ayrımcılığa Hayır" ifadesi yer aldı. Cenevre'de de yaklaşık 2 bin kişi Protestan Jean Calvin'in 1500'lü yıllarda vaaz verdiği katedralin önüne ahşap minare maketleri dikti. Buradaki göstericiler de "Hepimiz Müslümanız" yazılı pankart taşıdı. Yaklaşık 7,7 milyon nüfuslu İsviçre'de çoğu Türkiye, Bosna ve Kosova'dan giden 300 bin civarında Müslüman yaşıyor.

Kaddafi'nin minare intikamı acı oldu...

İsviçre Cumhurbaşkanı'nın bizzat Libya'yı ziyaret ederek tahliye edilmelerini istediği iki İsviçreli iş adamı minare yasağından bir gün sonra 16 ay hapis cezasına çarptırıldı. Suçları: Vize süreleri dolmasına rağmen Libya'da kalmaya devam etmek.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.