Sıra 'Kıbrıs açılımı'nda ama nasıl?

Sıra 'Kıbrıs açılımı'nda ama nasıl?

 

Haberiniz.com- KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, Türkiye ile KKTC’nın, Kıbrıs’ta yeni bir “açılım” yapmayı değerlendirdiğini doğrulayarak siyasi eşitlik ilkesinden vazgeçilmeden bazı noktalarda “esneklik” olabileceğini söyledi. Özgürgün, bir örnek olarak yönetimdeki güç paylaşımı ve meclisteki oranlarda açılım yapılabileceğini söyledi.

“Ankara’ya yol haritasını çizmeye geldik”

Ankara’ya Kıbrıs konusunda gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunmak ve geleceğe dair “yol haritası”nı çizmek amacıyla geldiklerini anlatan Özgürgün, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile "çok verimli" görüşmeler yaptığını kaydetti.

Özgürgün, Rum tarafının, “baskı ve şantaj” yoluyla Türkiye’den taviz koparmaya çalıştığını belirterek bu çerçeve Rum lideri Hristofyas’ın Guardian gazetesine açıklamalarında Türkiye’ye fazla taviz verildiğini öne sürmesine, İkinci Dünya Savaşı öncesi Hitler rejimine gösterilen yaklaşımla benzetme yapmasına sert tepki gösterdi. Açıklamalar için “tüylerimiz ürpertmiştir” ifadesini kullanan Özgürgün, “Hristofyas bu konuşmasının hesabını vermek zorundadır” dedi.

Türkiye’nin adada etkin ve fiili garantisinin devamının taşıdığı büyük önemin altını çizen Özgürgün, bunu içermeyen bir anlaşmaya imza atmayacaklarını da vurguladı.

Özgürgün şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kıbrıs konusu çözülse dahi çözülmeyecek bir konudur. Şu anda masada biz çözüme ulaştık desek dahi, masada Sayın Talat ve Sayın Hristofyas bir şeyi imzalayıp da referandumda iki taraftan da evet çıktığını düşünün ki bu zor görünüyor… O anlamda bile Kıbrıs konusu çözülmüş değildir. Bugüne kadar açılımları yapan taraf Türkiye olmuştur. Birçok konuda Rumların da işini kolaylaştıran açılımlar oldu.

“Alternatifimiz yoktur diyerek elimizdeki hakları da teslim etmeyiz”

Anlaşma olmazsa alternatifimiz bellidir. İki ayrı halk ve iki ayrı demokrasi vardır. Aslında 1974’te Türk askeri adaya barışı getirmiştir. Bugünkü durum budur. Eksik olan şey anlaşmadır. Eğer bir anlaşma bugün süren sükuneti bozacaksa bu daha büyük bir sorundur. Şu anda 22 temsilciğimiz var. Aslında çok da adım atılmıştır.  Alternatif mücadeledir. Ama bu süreçte Türkiye’nin haklarına halel gelmesine neden olacak bir şey yapmayız. Türkiye’ye rağmen bir şey yapmayız. Ama Kıbrıs Türk halkı da büyük mücadele vermiştir. Alternatifimiz yoktur diyerek elimizdeki hakları da teslim etmeyiz.

“Kapsamlı bir planı ikinci plana atarsak kapsamlı çözümde bir sıkıntı yaratır”

Bir defa Kıbrıs konusunda kapsamlı bir çözüm esas hedeftir. Kapsamlı çözüme ulaşmak dışında belirli aşamalarla yani “Önce doğrudan ticaret yapalım kapılar limanlar açılsın sonra başka adımlar atalım”. Onlara girersek sıkıntı gerçekten daha çok olur. Aslında hedef kapsamlı bir anlaşma olmalıdır ve bundan uzaklaşmamak gerekir. Eğer diğerine doğru yönelinirse, bunları zorlayıp kapsamlı bir planı ikinci plana atarsak kapsamlı çözümde bir sıkıntı yaratır.  Rumların da istediği de bu: Küçük küçük olaylarla oylayıp mevcut avantajı kullanmak.

Yönetim ve Meclis yapılanması yeni açılımlar konuşuluyor. Ama temel parametreleri bozmayacak birtakım açılımlar düşünülüyor. Bu da siyasi eşitliktir. Türkiye de biz de hala İyi niyetliyiz. “

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.