Sultaniye: İran’ın çok önemli önerisi UAEK’da onaylandı

Sultaniye: İran’ın çok önemli önerisi UAEK’da onaylandı

Çalışmakta veya inşa aşamasında olan nükleer tesislere askeri harekâtın düzenlenmesini yasaklayan İran İslam Cumhuriyeti’nin önerisi UAEK’nın yıllık oturumun gündemine alınarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Komite’nin yıllı oturumunda onaylandı.

UAEK nezdindeki İran’ın Temsilcisi Ali asger Sultaniye, çalışmakta veya inşa aşamasında olan nükleer tesislere askeri harekâtın düzenlenmesini yasaklayan İran İslam Cumhuriyeti’nin önerisi UAEK’nın yıllık oturumun gündemine alınarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Komite’nin yıllı oturumunda onaylandığını ilan etti.

İran İslam Cumhuriyeti daha önce yaptığı bir başvuruda, çalışmakta veya inşa aşamasında olan nükleer tesislere her çeşit askeri harekâtın yasaklanmasını istemişti.

Ali asger Sultaniye, önemli olan bu konu hakkında bazı ülkelerin temsilcileri konuşma yapacaklarının bilgisini verdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu nezdindeki İran İslam Cumhuriyeti’nin Temsilcisi, İran’ın istişareleri hakkında bilgi vererek, Genel Kurul'da bu husustaki çoğunluk oyları almak için diğer ülkelerle düşünce alışverişi çalışmaları devam ettiğini ifade etti.

Yeni bir öneri maddesinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun yıllık oturumun gündemine alınması için, bu öneri ilk önce Genel Komite'nin üyelerini teşkil eden Oturum Başkanı, Başkan Yardımcısı ve yan komitelerin onayına sunulması lazım. Yıllık oturum öncesinden alınan destekler karar alma aşamasında çok etkili olacaktır.

(Irna)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.