Suriye ile Stratejik Uzlaşma'da Yeni Dönem

Suriye ile Stratejik Uzlaşma'da Yeni Dönem

Esad ve Erdoğan, Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. 2 ülke vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması konusunda anlaştı
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Suriye Devlet Başkanı Esad ile birlikte Dışişleri Bakanı Velid Muallim de İstanbul’a geldi. Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne geçen Esad, burada Erdoğan’la bir araya geldi.  Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Orta Doğu barış süreci ve diğer bölgesel konuların ele alındığını dile getirdi. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı.

İlişkilerde yeni dönem

Görüşmelerin ardından Davutoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmasına, ayrıca Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildiğini ifade etti. Davutoğlu, “Anlaşma gereği 2 ülke başbakanlarının eş başkanlığında ortak kabine toplantıları yapılacak” dedi. Muallim de 2 ülke arasındaki işbirliğinde yeni dönemin başladığını söyledi.
Beşşar Esad ve Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar yemeğine katıldı. 2 lider yemekte birçok sanatçıyla sohbet etti.

‘Paket değil, süreç’

Başbakan Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad AKP İl Başkanlığı’nın verdiği iftar yemeğine katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Tarih Suriye ve Türkiye’yi birbirine kardeş yaptı. Dünya üzerinde bu kadar çok ortak noktası olan iki komşu ülkenin olduğunu düşünmüyorum. Suriye bizim dosttan öte kardeşimizdir” dedi. Erdoğan açılımla ilgili olarak da, “Türkiye olarak 2 aydır ‘milli birlik projesi’ başlattık. Bu bir paket değil bir süreçtir. Paket derseniz başı ve sonu olur. Bunun içinde hak ve eşitlikler var. İşsizlik var” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, “Bir taraftan analar ağlayacak sen güleceksin olur mu? Bir Müslümanın cenazesinde slogan olmaz. Bunu bilelim. Benim Diyanet İşleri Başkanımdan öğrendiğim. Bir Müslümanın cenazesinde tekbir de olmaz. Müslümanın cenazesinde sükunet olur” diye konuştu.

(Yeniçağ) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.