Suriye'de Türkiye'nin desteklenme oranı yüzde 55

Suriye'de Türkiye'nin desteklenme oranı yüzde 55

Uluslararası bir araştırma şirketi Suriye'nin Rakka ve Haseke kentinde halkın bölgedeki gelişmelerle ilgili düşüncelerini araştırdı. Ankete göre halkın büyük çoğunluğu harekatı destekliyor. Türkiye'nin bölgeye olumlu katkı yaptığını düşünüyor.
 

CNNTürk’ün haberine göre, Türkiye Suriye'nin kuzeyindeki terör koridorunu ortadan kaldırmak için Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı. Bölge terörden temizlendi. Terör nedeniyle boşalan şehirlere yeniden dönüşler başladı.
 

Uluslararası bir araştırma şirketi bölge halkıyla görüştü. Araştırma, Suriye'nin Rakka ve Haseke şehrinde yapıldı. Yapılan ankette 600 katılımcıya bölgedeki gelişmelerle ilgili sorular soruldu. Ankete göre halkın yarısından fazlası Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor. Katılımcıların yarısından fazlası türkiye'nin bölgede olumlu katkı yaptığı görüşünde. Yüzde 55'lik dilim Suriye'de Türkiye'yi desteklendiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 57'si harekatı desteklerken, bunların yüzde 64'ünü Araplar, yüzde 23'ünü Kürtler oluşturdu.


Katılımcıların yüzde 58'i ABD Başkanı Trump’ın bölgeden asker çekme kararını destekledi. Asker çekme kararına destek verenlerin yüzde 33'ünü Kürtler oluşturdu. Ancak bölge halkının çoğunluğu ABD'nin desteğiyle DEAŞ’a karşı oluşturulan koalisyonu desteklemiyor. Koalisyonun olumlu katkısını ifade edenlerin oranı yüzde 24'te kaldı. Rusya'nın olumlu katkısını belirtenlerin oranı yüzde 14, ABD için yüzde 10 ve iran için ise yüzde 6 oldu. ABD'nin bölgeden çekilmesiyle rejim güçlerinin daha fazla toprak elde edeceğini düşünenlerse yüzde 79. Katılımcıların yüzde 70'i ise rejimin toprak kazandıkça Suriye'nin İran kontrolüne gireceğine inanıyor. Terör örgütünün bölgedeki gücünü tekrar artırmasından endişe edenlerin oranı ise yüzde 62 oldu.


 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.