Suriyeli iş adamı Nizar Bitar:"Vatan, millet, Atatürk konularında konuşmayın"

Suriyeli iş adamı Nizar Bitar:"Vatan, millet, Atatürk konularında konuşmayın"

Kılavuzda vize ve ulaşım yolları gibi konuların yanı sıra Türk halkının günlük alışkanlıkları ve değerlerine ilişkin bilgiler verildi. Arap turistlere, ''Türk halkı vatan, bayrak ve Atatürk gibi konularda hassastır. Bu konularla ilgili konuşmayın'' uyarısı dikkati çekti.

Bitar, kılavuzu 4 yılda hazırladığını ve 4 milyon kilometre kat ederek Türkiye'nin tamamına yakınını gezdiğini söyledi. Kılavuzda iki bine yakın fotoğraf kullanıldığını belirten Bitar, fotoğrafları da kendisinin çektiğini kaydetti.

Bitar, kılavuzu hazırlama fikrinin ise yaklaşık 6 yıl önce Türkiye'ye yaptığı ziyarette kandırılarak parası çalınan bir Suriyeli genci gördükten sonra ortaya çıktığını söyledi.

-ÖN SÖZÜ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY YAZDI-

Bitar, ön sözünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yazdığı kılavuzun 7 bölümden oluştuğunu ve 24 Arap ülkesinden gelebilecek turistler için gerekli bilgileri içerdiğini kaydetti.

Türk ve Türkiye tarihiyle başlayan kılavuzda, vize çeşitleri, araç vizesi ve Türkiye'deyken vize süresinin bitmesi gibi durumlarda yapılabileceklere ilişkin bilgilerin yer aldığını anlatan Bitar, ''Ulaşım'' başlığı altında hava, deniz ve kara yollarıyla ilgili detaylı bilgi aktarıldığını söyledi.

Bitar, kılavuzda üniversitelerin telefon numaraları; fuar, festival gibi organizasyonların tarih ve içerikleri; doğa sporları, kongre turizmi gibi alternatif turizm çeşitlerinin yapılabileceği yerlerin yanı sıra sis ve heyelan gibi risklerin olduğu bölgelerle ilgili bilgi ve uyarıların da yer aldığını kaydetti.

-KARADENİZ FIKRALARI-

Kılavuzda 7 bölge farklı başlıklar altında fotoğraflarla anlatılırken, bölgelerin önemli tarihi ve doğal mekânları ile yemekleri, geleneksel kültürü gibi detaylara da yer veriliyor.

Bitar, bölgelerle birlikte bölge insanını da anlatmaya çalıştığı kılavuzda Laz fıkralarının da bulunduğunu söyledi.

Turistik seyahat sırasında çeşitli olumsuz durumlarla karşılaşılabildiğini hatırlatan Bitar, ''Trafik kuralları ve cezaları gibi hukuki bilgilere de yer verdim. Ticaret kanununu genel hatlarıyla kılavuza koydum. Bunun dışında, bir Türk vatandaşı ile davalık olunması halinde Arap turistin yapması gerekenleri ve iletişim kurulabilecek yerleri de anlattım'' dedi.

-''SEYAHAT ACENTALARI TÜRKİYE'NİN KIYMETİNİ BİLMİYOR''-

Bitar, Arap turistlerin Türkiye'de hep aynı yerlere gittiğini belirterek, ''Türkiye çok güzel bir ülke, ancak Türk ve Arap seyahat acenteleri Türkiye'nin kıymetini bilmiyor. Arap turistlerin güzergâhları hep aynı'' dedi.

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bir köyünde doğduğunu ve kendi çabası ile Türkçe öğrendiğini anlatan Bitar, ''Türkiye'yi çok seviyorum. Türkiye, geçmişi ve kültürüyle çok önemli bir ülke. Arap turistlere her fırsatta, Türkiye’ye birden fazla ziyaret yapmaları ve her ziyaretlerinde farklı bir yere gitmeleri çağrısında bulunuyorum'' diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunmak istediğini belirten Bitar, ''Türk sınırlarında görevli memurların bir kısmının Türkiye'nin imajını olumsuz etkilediğini'' öne sürdü.

Bitar, kılavuzla birlikte daha detaylı bilgi içeren bir DVD’in de verileceğini ve 24 saat hizmet verecek bir telefon sistemi de oluşturmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

(Habertürk) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.