Suudi Arabistan’da perde arkasında neler yaşanıyor?

Suudi Arabistan’da perde arkasında neler yaşanıyor?
Suudi Arabistan'da başlayan operasyonlar kapsamında 11 prens, bazı bakanlar ve çok sayıda bürokrat gözaltına alındı. Buna paralel olarak bazı üst düzey devlet yöneticilerinin de görevlerine son verildi. Tüm dünya Suudi Arabistan'daki gelişmeleri yakından takip ederken, operasyonların ardında ABD Başkanı Donald Trump'ın verdiği talimatların olduğu ortaya çıktı.Operasyonların bilinmeyenlerini siz değerli okuyucularımız için derledik;

İşte detaylar…
 
 1. Dün geceden beri Suudi Arabistan'da yaşananlar yeni dünya düzenin ilk somut eylemidir! Dün yaklaşık 2 trilyon doların kaderi belli oldu!
 2. ABD Başkanı Trump, Çin ziyaretine başlamadan önce Financal Times'a verdiği demeçte yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Dünya'nın en büyük petrol şirketi olan ARAMCO'nun borsaya açılmasının geciktiğine vurgu yaptı.
 3. Şirketin hisse sahipleri Suudi Devleti ve Amerikalı iş adamlarıydı. Fakat uluslararası borsaya açılmasında engel olan Suudi yöneticilerdi.
 4. Bu açıklamadan sadece 9 saat sonra Suudi Arabistan'da yerinden oynayacak operasyonlar başladı! Prensler, komutanlar, şeyhler tutuklandı.
 5. Haklarında arama kararı olan, kaçan prens ve yöneticiler için Suudi Arabistan'da sıkıyönetim ilan edildi desek eksik kalır!
 6. Şimdi ajanslara düşen, prens ve yöneticileri taşıyan helikopter kazası halen Suudi Arabistan'da operasyonların sürdüğünün göstergesi.
 7. Bu olay basit bir iç siyasal olay değildir! Tutuklanan yöneticiler, prensler hepsi ARAMCO 'nun ayağına takılan kişilerdir!
 8. Bu harekâtla birlikte Kral, İngiliz yanlısı, uluslararası finans cephesinin kompradorlarına sert ve ölümcül darbe indirmiştir!
 9. ARAMCO'nun borsaya açılması demek, ABD ekonomisi ile küresel üretim ekonomisinin, finans sektörü karşısında olağanüstü zaferidir!
 10. Tutuklanan yönetici, prens ve şeyhlere bakıldığında hepsinin HSBC ve İngiltere ile doğrudan aktif bir bağlantısı vardır!
 11. Yapılan bu operasyon hem Suudi hem de ABD ekonomisine can suyu olmuştur! Bu operasyonla Suudiler 500 milyar dolarlık servete el koydular.
 12. ABD ise Dünya borsalarını ve finans sektörünün gücünü petrol silahı ile regüle etmiş olacak. Üstelik olağanüstü kaynak girişi sağlayacak
 13. Sonuçta ARAMCO parça parça borsada boy gösterecek! Elde edilen gelir ABD ve Suudi ekonomisine giriş yapacak!
 14. Toplamda 2 trilyon doları bulan bu yeni sermaye girişi ABD'nin Dünya'yı yeniden şekillendirmesi için aktivasyon enerjisi olacak!
 15. Peki, ARAMCO borsada değil mi? Dünya petrol piyasası nasıl işliyor? ABD'nin amacı ne? Bu olayların Dünya'ya izdüşümü nedir?
 16. Dünya'da petrol şirketleri gerekli ön fizibilite çalışmasını yaptıktan sonra ülkelerden PSA adını verdikleri araziyi alırlar.
 17. Sonra 3 boyutlu sismik araştırmalara başlarlar! Olası petrol rezervleri, derinlikleri netleşmeye başlar.
 18. Daha sonra sayıları 3 ila 5 arasında değişen laboratuvar kuyularını açarlar. Elde ettikleri petrolün nitelik ve niceliklerini belirler.
 19. Kalite kontrolleri yapıldıktan sonra petrol şirketleri uluslararası borsalara rezervlerini deklare ederler.
 20. Böylece yatırımcılardan para toplayarak petrolü öz kaynakları harcamadan çıkarmış ve pazarlamış olurlar! Dünya'daki petrol ticareti bu.
 21. Bu sistemin dışında kalan sadece İran petrolleri olup onlar PSA yerine SA metodunu kullanırlar. Şirketler rezervlerini borsaya bildiremez!
 22. ARAMCO özeline dönecek olursak, ARAMCO birçok arazi, rezerv ve açılmamış kuyularını borsalara bildirmedi!  
 23. Oysa piyasadan 2 trilyon dolar toplayabilecek olağanüstü bir değere sahip! Bu paralar bu yüzden finans sektörünün elinde toplanıyor!
 24. Başta HSBC olmak üzere, bankalar, teknoloji ve sanal dünya üretimden gelmeyen güçle zenginliklerine zenginlik katıyorlar!
 25. Trump'ın "Büyük Amerika Rüyası" malumunuz! Bunun için para ve üretimin ABD'de toplanmasını sağlaması gerekiyor!
 26. Bunun için yapması gereken şey, üretim ekonomisi modeline geçmesi! Aslında Brexitle başlayan Dünya düzeni değişimi budur!
 27. Özellikle ABD içinde demokratların desteklediği finans sektörü bu değişime sert bir şekilde karşı çıkıyor!
 28. Çünkü bu sistemle Dünya yeniden dizayn edilecek ve İngilitere-İsrail- ABD içindeki finansçılar güç kaybetmiş olacak!
 29. Trump ise bu bloka karşı en büyük kozu olan ARAMCO'yu sahaya sürdü! Böylece piyasadaki para ARAMCO'da toplanacak!
 30. Bu yüzden son konuşmasında açıkça ARAMCO'nun devreye girmesini istedi! Suudi Kral'ına sert mesaj yollamış oldu. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.