Suudi Arabistan'dan, Libya krizi konusunda Türkiye’ye eleştiri

Suudi Arabistan'dan, Libya krizi konusunda Türkiye’ye eleştiri
Libya krizinin masaya yatırıldığı Münih Güvenlik Konferansı’nda  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan Türkiye'yi eleştirdi.

Bu yıl 56.'sı gerçekleştirilen Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde Libya krizi masaya yatırıldı. 
 
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin başkanlığında gerçekleştirilen konferans, geçen ay Berlin'de düzenlenen Libya zirvesinin devamı niteliğini taşıyor ve burada alınan kararların hayata geçirilmesine yönelik somut adımlar ele alınıyor.
 
'Daha fazla istikrarsızlığa neden oluyor'

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, 'Libya’ya dış müdahalenin bir an önce son bulması' çağrısında bulundu. Deutsche Welle'nin aktardığına göre, Alman haber ajansı dpa’ya açıklama yapan bin Ferhan, “Şimdi de Türkiye tarafından Suriye’den gönderilen birlikler bölgeye geliyor. Tüm bunlar tabii ki durumun iyileşmesine hiçbir katkıda bulunmadığı gibi; daha da fazla istikrarsızlığa neden oluyor” ifadelerini kullandı.
 
Bin Ferhan, bunun  bölgeye yapılan silah sevkiyatları için de geçerli olduğunu söyledi.
 
Libya’da gelecekte bir uluslararası barış misyonunun görev yapabileceğini ama henüz bu tür bir misyon için doğru zaman olmadığını ifade eden Suudi Bakan, bu fikrin 'süreç doğru yönde gelişirse ve etkili olursa iyi bir fikir olabileceğini' söyledi.
 
Türkiye Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklerken; Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Libya Ulusal Ordusu'nun başındaki General Halife Hafter’e askeri destek verdiği biliniyor.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.