Suudi Emlak Yatırımları Coşuyor !

Suudi Emlak Yatırımları Coşuyor !

 

Suudi Arabistan'daki emlak sektörünün 2012 yılına kadar her yıl yüzde 5 ile 7 arası büyüyeceği bildirildi. Global Investment House tarafından yayınlanan rapora göre konuta olan talep doğrultusunda Krallıktaki emlak sektörüne yapılan yatırımların değeri bu yıl 300 milyar dolar, gelecek yıl ise 400 milyar dolara ulaşacak.

 

Araştırmaya göre emlak sektörünün gayri safi yurtiçi hâsılaya katkısı 2004'te yüzde 6,8 iken bu oran 2009'da yüzde 7,2'ye yükseldi. Yetkililere göre talebin karşılanabilmesi için ülkede her yıl 250 bin konut ya da 2015 yılına kadar toplam 1,5 milyon yeni konut inşa edilmesi gerekiyor.

 

Uzmanlar, El Hubar'da konuta olan talepte yüzde 25, Cidde'de yüzde 21 ve Riya’da yüzde 17'lik artış gözlendiğini kaydetti. Suudi Arabistan'da önümüzdeki 10 yıl içinde 750 milyon metre karelik endüstriyel alan, 4 milyon metre karelik perakende satış alanı ve 2,4 milyon metre karelik ofis alanının kullanıma hazır olacağı belirtildi.

 

(Haber Vaktim)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.