Talabani İddiaları Yalanladı

Talabani İddiaları Yalanladı

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, 19 Ağustos''ta Maliye ve Dışişleri Bakanlıklarında düzenlenen bombalı saldırılarda, Suriye'nin parmağı olduğu iddialarını yalanlayarak "Maliki''nin Suriye karşısındaki duruşu, kanuni değildir" dedi.

CNN'nin haberine göre Talabani "Başbakan Nuri Maliki''nin geçen ayki patlamalardan ötürü uluslararası mahkeme talebinde bulunması, saldırıların arkasında duran kişilerin Suriye'de sığındığını iddia etmesi yasa dışıdır" dedi.

Talabani, uluslararası soruşturma istemelerinin de "Suriye'yi değil, terörü hedef aldığını" belirtti.

Irak cumhurbaşkanlığından bugün yapılan açıklamada "Komşumuz Suriye ile durumu kontrol altına almak için tek yol karşılıklı işbirliği ve diyalogdur. Bu iki ülkenin de çıkarınadır." denildi.

Irak Hükümeti, 19 Ağustos''ta meydana gelen bombalı saldırılardan Şam''ı sorumlu tutmuş, saldırıların arkasında duran iki Baas liderinin Şam tarafından korunduğunu ilan etmişti.

Irak'ın, Şam'dan iki şüpheliyi kendilerine teslim etmesini istemesinin ardından iki ülke de büyükelçilerini geri çağırmıştı. Bundan kısa bir süre sonra da Suriye, her türlü sızmayı engellemek için sınır bölgesindeki güvenlik tedbirlerini artırmıştı.

Suriye ile Irak'taki krizi sona erdirmek için Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, ayrı ayrı Irak ve Suriye'ye gitmişti.

(Mehr)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.