Taliban'dan CIA'ya darbe

Taliban'dan CIA'ya darbe

Afganistan’da bir Amerikan üssünde düzenlenen intihar saldırısında CIA için çalıştıkları bildirilen 8 Amerikalı öldürülürken, bir diğer bombalı saldırıda da 4’ü asker, 1’i kadın gazeteci 5 Kanadalı hayatını kaybetti. Her iki saldırıyı da Taliban üstlendi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Afganistan’ın doğusundaki Host vilayetindeki Chapman üssünde önceki gün spor salonuna giren intihar eylemcisi üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Amerikan Washington Post gazetesi, askeri üste hayatını kaybedenlerin çoğunun CIA için çalışıyor olabileceklerini duyurdu ve yetkililerin bu kişilerin tamamının sivil olduğunu doğruladıklarını yazdı.

New York Times gazetesinin haberine göre de, kimliğini saklı tutan bir NATO yetkilisi, Chapman üssünün “normal bir üs olmadığını” belirterek üssün Amerikan istihbarat servisleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, saldırının sorumluluğunu üstlendiklerini bildirerek, saldırıda 8 değil 16 Amerikalının öldüğünü öne sürdü.

CIA’nın işgalden bu yana en büyük kaybı

Taliban, saldırıyı bir askeri yetkilinin düzenlediğini de iddia etti. Ancak Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zahir Azimi, üste görevli Afganlı askeri yetkili bulunmadığını, iddianın temelsiz olduğunu söyledi. Mücahid, Fransız haber ajansı AFP’ye telefonla yaptığı açıklamada, “Samiullah” adlı intihar eylemcisinin “CIA yetkililerinin arasında” üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini söyledi.

Bir diğer Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi de yine AFP’ye telefonla yaptığı açıklamada saldırıyı kendilerinin düzenlediğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Pakistan sınırı yakınındaki üste öldürülenlerin CIA görevlisi oldukları yolundaki haberler hakkında yorum yapmayı reddetti. Washington Post, CIA’nın elindeki bilgilere göre 2001’de Amerikan kuvvetlerinin Afganistan’ı işgalinden beri CIA’in en büyük kaybı verdiğini, son saldırıya kadar Afganistan’da 4 CIA yetkilisinin öldüğünü de yazdı.

Ölen ilk Kanadalı gazeteci

Taliban’ın güçlü olduğu Afganistan’ın güneydoğusundaki Kandahar kentinde de geçen salı günü yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yoldan geçen zırhlı araçta bulunan 5 Kanadalının hayatını kaybettiği, bir Kanadalı sivil yetkilinin de yaralandığı bildirildi. Saldırıda ölen kadın gazeteci Michelle Lang’ın Galgary Herald gazetesi için çalıştığı öğrenildi. Afganistan’da ilk kez giden Lang, Afganistan’da ölen ilk Kanadalı gazeteci.

Uruzgan vilayetinde de 6 kişinin kafasının “casus” oldukları gerekçesiyleTaliban militanları tarafından kesildiği, bir kişinin ise boğazında büyük bir kesik olmasına rağmen kurtulmayı başardığı bildirildi.

Uruzgan polis yetkilileri, kafaları kesilenlerin, Taliban tarafından, Devlet Başkanı Hamid Karzai hükümeti hesabına casusluk yapmakla suçlandıklarını, kafaları kesik cesetlerin bir evde bulunduğunu duyurdu. Polis yetkilileri, öldürülenlerin “yetkililerle işbirliği” içinde olduklarını doğruladılar.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.