Tazminat Olmadan Yakınlaşma Olmaz

Tazminat Olmadan Yakınlaşma Olmaz

California Courier gazetesi editörü Harut Sassounian makalesinde Ermenistan yönetiminin tıpkı Bulgaristan'ın yaptığı gibi, Türkiye'den tazminat talep etmesi gerektiğini ve Türk-Ermeni barışının tazminat ödenmeden gerçekleşmemesi gerektiğini yazdı.

Yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu devlet bakanı Bojidar Dimitrov, 1913 yılında Türkiye'den göçmek zorunda kalan Bulgarların geride bıraktıkları gayrimenkullerin tazminatı için Türkiye'den 20 Milyar Dolar tazminat talep etmişti.

Türkiye'nin ekonomik gücünü öven ve Türkiye'nin dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğunu söyleyen Dimitrov, tazminatın ödenmemesi durumunda Türkiye'nin AB üyelik sürecinde Bulgaristan engeliyle karşılaşacağını söylemişti. Türkiye'nin gösterdiği sert tepki sonrası geri adım atan Bulgar yetkili, açıklamalarından ötürü özür dilemek zorunda kalmıştı.

Bulgar liderlerin tazminat meselesini gündeme taşımalarının Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine yeni bir engel olarak algılanması gerektiğini iddia eden Ermeni asıllı gazeteci, bunun yanı sıra Fransa, Almanya, Hollanda ve Avusturya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıktıklarını söyledi. Sassounian ayrıca Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Türk askeri adadan çekilmeden Türkiye'nin AB'ye girmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Daha da ileri giden gazeteci, Türkiye'nin AB üyesi olabilmesi için tüm komşularıyla sınırlarını açması gerektiğini ve bu yüzden Türk-Ermeni sınırının protokollerden bağımsız olarak açılması gerektiğini iddia etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'nin aleyhine verdiği kararları hatırlatan Sassounian, Ermenistan'ın da aynı yolu izlemesi gerektiğini ve Ermenistan'ın sözde soykırım için Türkiye'den tazminat talep etmesi gerektiğini yazdı. Ermeni diasporasının yayın organlarından California Courier gazetesi editörü makalesini, "Adalet olmadan barış, tazminat olmadan yakınlaşma olmaz!" diyerek bitirdi.

Turkishny.com

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.