Telegraph'tan ilginç iddia

Telegraph'tan ilginç iddia

İran, finans sistemine yönelik yaptırımları Türkiye aracılığıyla by-pass ediyor.


Yabancı istihbarat servisleri Türkiye konusunda kaygılı. Özellikle İran bankalarına yaptırım kararlarının çıkmasının ardından İran rejiminin üst düzey isimlerinin Türk bankalarını kullanarak günde 10 milyon doları uluslararası para sistemine soktukları tespit edildi.

Bu ilişkiler, CIA’nin çalışmasını da değiştirdi. CIA bundan sonra İran'da teslim olmak isteyen üst düzey yöneticileri veya komutanları artık Türkiye'den teslim alıyor...

Erdoğan'ın ABD gezisi başladıktan sonra İngiliz gazetesi Telegraph'ta çıkan yorumda şöyle denildi: " Erdoğan, Türkiye'nin komşularıyla sıfır problem politikası geliştirdi. Bu da Türkiye'nin eksenini İran, Rusya ve diğer sınır ülkelere çevirdi. Türkiye'nin AB'den gelen geri adımlar nedeniyle sinirlenmesi, Ortadoğu, Kafkaslar ve Müslüman dünyasındaki tarihi ilgisini artırdı. İstihbarat uzmanları Türkiye’nin İslami rejime karşı yürütülen uluslarası kampanyaya rağmen İran'a doğru manevra yaptırması alarm verici.

Bu İslami rejimin bazı üst düzey isimlerinin global ekonomiye "günde 10 milyon dolara varan" şekilde para enjekte etmesine olanak sağlıyor. Türkiye, İran'ın son dönemde ortaya çıkan gizli nükleer tesisini kınamayan nadir ülkelerden biri oldu. İranlı muhalifler, İran gizli servisinin ellerini kollarını sallayarak ülkede kol gezdiğini söylüyor. Türkiye'deki bir diplomata göre Türkiye, Asgari gibi ABD'ye teslim olmak isteyen birçok üst düzey yetkiliyi burada teslim alacak. (Gazetevatan)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.