Trump’ın kararına karşı hamle!

Trump’ın kararına karşı hamle!

ABD Kongresi, Başkan Trump'ın Suriye ve Afganistan'dan hızla asker çekme kaarını engellemek için harekete geçti. Ortadoğu'ya ilişkin bir yasa tasarısının içine ABD askerlerinin Suriye ve Afganistan'da kalmaya devam etmesini talep eden bir düzenleme eklendi. ABD Başkanı Trump’ın Suriye ve Afganistan’dan çekilme kararına ABD Kongresi’nden karşı hamle geldi.

Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel’in haberine göre, Senato’nun en etkili ismi Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Ortadoğu güvenliğine ilişkin bir yasa tasarısının içine ABD askerlerinin Suriye ve Afganistan’da kalmaya devam etmesini talep eden bir düzenleme ekledi. Aynı gün Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde iki partiden kongre üyelerinin ortak imzasıyla Suriye’den çekilmede kullanılak muhtemel mali fonları kısıtlamaya yönelik yasa teklifi sunuldu.

Senato’da Cumhuriyetçiler tarafından hazırlanan “Ortadoğu’da Amerika’nın Güvenliğinin Güçlendirilmesi Yasası’ tartışılırken, çoğunluk Lideri Mitch McConnell’dan kritik bir hamle geldi. McConnell, verdiği değişiklik teklifinde Irak ve Suriye’deki radikal militanların ABD’ye ciddi tehdit oluşturmaya devam ettiğini öne sürerek, bu tehdit bertaraf edilene kadar ABD’nin Suriye’de kalması gerektiğini savundu. McConnell, “Daha önce Irak’tan aceleci bir biçimde çekilmemizin bedelini gördük. Dolayısıyla da ben bu değişiklik önergesiyle ABD ordusu ve ortaklarının teröristlerin kalıcı biçimde yenilgiye uğratılması hedefine bağlılıklarının devamı için çağrı yapıyorum” dedi.

Senato’nun onaylaması durumunda yasanın, Başkan Trump’ın önüne imzaya gitmeden önce Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden de geçmesi gerekiyor.

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde de Cumhuriyetçi ve Demokrat temsilcilerin ortak imzasıyla Trump yönetiminin Suriye ve Güney Kore’den asker çekmesini zorlaştıracak tedbirler içeren iki ayrı yasa tasarısı sunuldu. New Jersey’den Demokrat Tom Malinowski ve Texas’tan Cumhuriyetçi Van Taylor tarafından sunulan yasa tekliflerinden ilki ‘Suriye’den Sorumluluk Içinde Çekilme’ başlığını taşıyor. Teklifin amacı Trump yönetiminin çekilme için kullanması muhtemel mali fonları sınırlamak.

Yasa teklifinde, Suriye’deki Amerikan askerlerinin sayısının 1500’ün altına düşürülmesi halinde ABD Savunma Bakanlığı’nın 2019 bütçesinde yer alan mali fonların kullanılamayacağı ifadesi yer alıyor. Fonların serbest bırakılması için Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Ulusal İstihbarat Direktörü’nün DEAŞ karşıtı operasyonların durumuyla ilgili 15 soruyu detaylı biçimde yanıtlaması talep ediliyor. Yanıt beklenen sorular arasında terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgası üzerine oturan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ABD’nin yokluğunda kendi ayakları üzerinde durabilecek bir askeri güç olarak kalıp kalamayacağı da var.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.