Trump nasıl zengin oldu?

Trump nasıl zengin oldu?
ABD Başkanı Donald Trump, kendisine bir "iş imparatorluğu" kurduğunu ve "kendi çabasıyla milyarder olduğunu" öne sürüyor. Buna karşın yapılan araştırma bunun doğru olmadığını gösterdi.

New York Times'ın incelemesine göre Trump, babası Fred C. Trump'ın kendisine neredeyse hiç mali yardımda bulunmadığını öne sürüyor. Ancak araştırmaya göre Trump, babasından bugünün parasıyla toplamda 413 milyon dolar aldı.


VERGİ KAÇIRMAK İÇİN 1 MİLYAR DOLAR AKTARMIŞ

Fred Trump'ın, vergi ödememek için çocuklarına toplamda 1 milyar dolarlık servet aktardığı biliniyor. Habere göre o dönemde yüzde 55 vergi oranıyla, bu para için 550 milyon dolarlık vergi ödenmesi gerekiyordu.

Ancak Fred Trump, yasal boşlukları kullanıp 52,2 milyon dolar vergi vererek yalnızca yüzde 5 vergi ödedi.

Trump ailesi bu durumun yasal olduğunu öne sürse de, Donald Trump geçmişte de ödediği vergilere dair detayları açıklamaktan kaçınmıştı.


SEKİZ YAŞINDA MİLYONER OLMUŞ

Trump'ın yıllık gelirinin, henüz kendisi 3 yaşındayken 200 bin doları bulduğu aktarılıyor. Donald Trump, babasının kendisine aktardığı servetiyle sekiz yaşına geldiğinde dolar milyoneri olmuştu.

Trump, 40'lı ve 50'li yaşlarında babasından yılda 5 milyon doların üzerinde para alıyordu. Trump'ın pahalı projelere başladığı dönemlerde babasından aldığı desteğin de arttığı, babasının Trump'ın Manhattan'daki otel projesini ve Atlantic City kumarhanelerini finanse etmek için planlar geliştirdiği belirtiliyor.


TRUMP PROJELERİ BATARKEN...

Donald Trump, babasının kendisine "yalnızca" 1 milyon dolar verdiğini, geri kalan servetini "kendisinin yarattığını" öne sürüyordu.

New York Times araştırmalarına göre 80'lerin sonlarında Trump tarafından geliştirilen projeler batmaya başlarken, Trump'ın ailesinden aldığı destek arttı.

Trump'ın mali sorunlarının zirveye ulaştığı 1990 yılında, babası Fred Trump oğlunun iflasını engellemek için kendi gayrimenkul şirketlerinden 50 milyon dolar topladı.


KUMARHANEDEN 3,5 MİLYON DOLARLIK 

Habere göre 1990'da Donald Trump'ın Atlantic City'deki kumarhanesinin batmasını engellemek isteyen Fred Trump, muhasebecisini göndererek kumarhaneden 3,5 milyon dolarlık çip satın aldı. Bu şekilde Donald Trump yapması gereken ödemeleri gerçekleştirebildi.

1987 yılındaysa Fred Trump, Trump Palace'ın yüzde 7,5'ini satın almak için 15,5 milyon dolar ödeme yaptı. Dört yıl sonra aynı hisseyi oğluna 10 bin dolardan geri sattı. 

Vergi uzmanlarına göre baba ve oğul, bu şekilde pek çok işlem yaparak yüklü miktarda vergi kaçırdı.


'TRUMP BABASININ ŞİRKETİNİ UCUZA SATTI'

Babasının 1999'daki ölümünden sonra 2003 yılında yeniden mali sorunlar yaşayan Donald Trump, babasından kalan gayrimenkul şirketini sattı.

2004 yılında tamamlanan 236,2 milyon dolarlık satıştan, Trump'a 177,3 milyon dolar kaldı.

Ancak habere göre şirketin gerçek değeri yüzlerce milyon dolardı. 

Trump, böylece uzun süre iflasını engelleyen babasının şirketini "ucuza satmış" oldu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.