Trump'ın Damadından Ortadoğu Planı

Trump'ın Damadından Ortadoğu Planı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Beyaz Saray danışmanı Jared Kushner uzun zamandır beklenen Ortadoğu barış planının mali ayrıntılarını Bahreyn'de düzenlenen konferansta açıkladı. Kushner özel yatırım ve bölge hükümetlerinden destek ile kötü durumdaki Filistin ekonomisini canlandırmayı hedefleyen ve “yüzyılın fırsatı” diye tanımladığı 50 milyar dolarlık paketi tanıttı.

"Filistinlilere doğrudan mesajım: Geçmişte sizi hayal kırıklığına uğratanların söylediğinin aksine, Başkan Trump ve Amerika sizden vazgeçmedi” diyen Kushner, doğru bir şekilde uygulanması durumunda paketin Filistinlilere daha iyi, daha itibarlı ve başarılı bir gelecek sağlayabileceğini anlattı.

Kushner Filistinlilerin siyasi çözüm konusundaki çağrısına “Daha önce çözülememiş siyasi sorunların çözümü için bir ekonomik patika üzerinde anlaşmak gerekli bir ön koşuldur” dedi.

Filistinli ve İsrailli yetkililer Bahreyn'deki konferansa katılmadı. Kushner paketini Arap maliye bakanları ve uluslararası finans kurumlarının yetkililerine ve küresel yatırımcılara anlattı. 

Kushner paketini tanıtırken Filistinliler Batı Şeria ve  Gazze'de ise  paketi protesto gösterileri vardı. Gösterilerde "Filistin satılık değildir!” sloganları atıldı.

Filistinliler 10 yıla yayılan planda milyonlarca iş yaratmayı hedefleyen ve yaşam şartlarını yükseltmeyi amaçlayan planı, İsrail işgaline son verme, bağımsızlık, sınırlar, Kudüs'ün statüsü ve Filistinli mültecilerin durumu ile ilgili bir öneri içermediği için reddediyor. ABD’li yetkililer paketin siyasi konuları içeren bölümünün sonbahara kadar açıklanmayacağını açıkladılar. Siyasi planın bir Filistin devletinin kuruluşu için çağrı içermediğine dair Beyaz Saray'dan gelen işaretler plana karşı çıkanların sayısını artırmıştı.
Trump da gazetecilere yaptığı açıklamada “Ekonomik destek vermeliyiz çünkü Filistinlilerin parası yok ve Filistinlilere biraz para vererek yardım etmemiz gerekiyor” dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saeb Erekat paylaştığı Twitter mesajında şöyle dedi "Trump yönetimi sadece Filistin'den vazgeçmekle kalmadı, barış, adalet ve temel insani prensiplerden de vazgeçti." 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.