"Türkiye'nin Ortadoğu'da Büyüyen Nüfuzu"

"Türkiye'nin Ortadoğu'da Büyüyen Nüfuzu"

Ortadoğu’da son 10 yılda ortaya çıkan en önemli yeni faktörlerden birinin Türkiye’nin büyüyen etkinliğinin olduğu bildirildi. New York Times tarafından yayınlanan bir makalede Türkiye’nin bölgedeki artan etkinliğine dikkat çekilirken “Türkiye’de hem hükümet politikaları hem de kamuoyu, Arap dünyasında kilit trenlerini yansıtıyor” yorumu yapıldı.
New York Times gazetesi ve onun küresel yayını olan International Herald Tribune tarafından yayınlanan “Kötü bir On Yıl” başlıklı makalede bu hafta Ortadoğu’da çok dramatik bir on yıllık döneminin son bulacağına dikkat çekildi. Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi’ne bağlı İssam Fares Enstitüsü Direktörü Rami G. Kouri imzasını taşıyan makalede 11 Eylül 2001’da meydana gelen saldırılar ve bunları izleyen gelişmelerin bölgede çoğu olumsuz olmak üzere, önemli değişiklere yol açtığı görüşü dile getirildi.
Bu çerçevede son 10 yılın Ortadoğu’da ortaya çıkan en önemli beş yeni faktörün sıralanarak değerlendirirken en önemli politika değişikliğinin bölgeye dış askeri güçlerin girmesi ve istedikleri gibi saldırılar düzenlemesi olduğu vurgulanıyor.
Ortadoğu’daki halklar arasında Amerikan karşıtlığının gösterdiği artış ile büyüyen terör soruna da vurgu yapıldığı makalede İran’ın bölgede büyük bir oyuncu hale gelmesini üçüncü önemli değişiklik olarak nitelendirildi.
Dördüncü önemli değişikliğinin ABD’nin öncülük yaptığı politikalara halk ve siyaset tarafından gösterilen direniş oluşturduğu kaydedildi. Bu çerçevede “yabancı militarizm ve neo sömürgeciliğin kurbanı olmayı reddeden Arap, İranlı ve Türk halklarının verdiği anlamlı tepkiler”den söz ediliyor. Makalede şöyle deniliyor:
“Bölgemizde beşinci önemli yeni faktör ise, büyük ölçüde olumlu bir gelişme olan Türk nüfuzunun genişlemesidir. Türkiye’de hem hükümet politikaları hem de kamuoyu, Amerikan ve İsrailli politikaları Türk ulusal çıkarlarına uygun olmadığı görüldüğü zaman onları reddetmek dahil, Arap dünyasında kilit trenleri yansıtıyor.” (ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.