Türkiye S-400 Alırsa F-35'i Kaybeder

Türkiye S-400 Alırsa F-35'i Kaybeder

Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları toplantısında konuşan Hutchison, "Herşey Rusya'nın Türkiye'ye S-400'leri teslim edeceğine işaret ediyor ve bu durumun sonuçları olacaktır" açıklamasını yaptı.

S-400'lerin F-35'ler için tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Hutchison, S-400 anlaşmasının tamamlanması durumunda ABD'nin Türkiye'nin F-35'leri kullanma ve geliştirmesini durduracağını ifade etti.
"Tamamlanana kadar iş bitmiş sayılmaz" diyen Hutchison, şu ana kadar Türkiye'den alımı durduracağı yönünde bir işaret almadığını sözleyerek, "Sonuçları olacak. Bu konuda bir seçim söz konusu olacağını düşünmüyorum" dedi. Hutchison sözlerine şöyle devam etti; "F-35 sistemi ile bağlantı kesilecektir. Rus sistemini ittifaka alarak, F-35'lerin olumsuz etkilenmesine izin veremeyiz." 

Türkiye'nin F-35'lerin üretiminde önemli bir partner olduğunu da vurgulayan Hutchison, "Çoğumuz Türkiye'yi vazgeçirmeye çalıştık" dedi.

F-35 programına 1 milyar dolardan fazla maddi katkı sağlayan Türkiye, F35'lerin gövde, iniş takımları ve kokpit göstergelerinin parçalarını üretiyor. ABD, Lockheed Martin adlı Amerikan savunma sanayi şirketi tarafından üretilen radarlara yakalanmama özelliğine sahip F-35 jetlerinin NATO güçlerine teknik avantaj sağlayacağını söylüyor.

S-400 gerginliğinin bu hafta Japonya'da yapılacak olan G20 zirvesinde de gündeme gelmesi bekleniyor. 

Amerikan basınında geçen hafta çıkan bir haberde Trump yönetiminin S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yönelik üç yaptırım paketi seçeneğini değerlendirdiği öne iddia edilmişti. Bloomberg'ün haberinde bu yaptırım paketleri arasında Türkiye'nin savunma sanayisini hedef alan seçeneğin en fazla destek gördüğü ifade edilmiş,  Trump'ın Erdoğan'la yapacağı görüşme öncesinde bir karar alma konusunda isteksiz olduğu da söylenmişti.

Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400'lerle ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Siparişi verilen S-400'lerin teslimatının gelecek ay başlayabileceğini belirten Erdoğan, "Türkiye, kendi güvenlik gereksinimlerini karşılama konusunu hiçbir ülkeyle müzakere etmek, bu konuda izin almak, hele hele baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi, doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili bir konudur ve bundan geri adım atmayacağız" dedi. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.