Türkiye seçeneği yine gündemde

Türkiye seçeneği yine gündemde

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, zenginleştirilmek üzere yurtdışına gönderilmesi öngörülen uranyumun Türkiye üzerinden gönderilebileceğini söyledi.

Mutteki, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, nükleer yakıt elde etmek amacıyla yurtdışına gönderilecek uranyumun teslimi için Türkiye topraklarının kullanılması konusunda “hiçbir problemleri olmadığını” söyledi. İran daha önce yaptığı açıklamalarda, yurtdışında uranyum teslimine sıcak bakmadığını, bu işlemin kendi topraklarında gerçekleştirilmesinden yana olduğunu belirtmişti. Birleşmiş Milletler tarafından ortaya atılan plan, İran uranyumunun yurtdışına gönderilmesini ve zenginleştirilerek Tahran’daki nükleer araştırma reak-törü için nükleer yakıt sağlanmasını öngörüyor.

AA’nın haberine göre de Mutteki, zenginleştirilmiş uranyumun teslimi konusunda güvence verilmesi şartıyla uranyum takasının başka bir ülkede yapılabileceğini söyledi ve “Uranyum takasının başka bir ülke toprağında yapılmasında sorun yok, ancak Batılılar bu konudaki güvenilirliklerini ve iyi niyetlerini kanıtlamalılar” diye konuştu.

Mutteki, uranyum değiş tokuşu önerilerine Batılı ülkelerden henüz bir cevap gelmediğini de belirterek “Önerimize olumlu cevap vermezlerse kendimiz uranyumu yüzde 20 zenginleştireceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise sorular üzerine Türkiye’nin konuyla ilgili çabalarının herkes tarafından bilindiğini, Türkiye’nin yeni bir gerilime yol açmayacak her türlü diplomatik çözüm için elinden geleni yapmaya devam edeceğini belirtti.

Davutoğlu, “İran’dan gelen bu açıklamayı memnuniyetle karşılıyoruz. Ümitsiz değiliz, elimizden geleni yapacağız” dedi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.