Uluslararası Af Örgütü: Bulgaristan ve Yunanistan daha fazla sığınmacı kabul etmeli

Uluslararası Af Örgütü: Bulgaristan ve Yunanistan daha fazla sığınmacı kabul etmeli
İdlib'te, Türk askerlerine yapılan saldırının ardından Ankara, kara ve deniz yoluyla Avrupa'ya geçmek isteyen mültecilere engel olmazken, göçmenler Yunanistan ve Bulgaristan sınırına akın ediyor. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Yunanistan ve Bulgaristan'a, topraklarına girmeye çalışan sığınmacılara kapılarını açmaları için çağrıda bulundu.

Yunanistan ise cuma günü 'yasa dışı göçe müsaade yok' derken Türkiye sınırında bekleyen göçmenlere biber gazıyla müdahale etti.

Örgütün Araştırma Direktör Yardımcısı Massimo Moratti, Türkiye'den Avrupa Birliği topraklarına gitmeye çalışan sığınmacılarla ilgili yazılı açıklama yayımladı.

"AB üyesi ülkeler Türkiye'ye varan sığınmacıların yükünü paylaşmak için daha fazla şey yapmalı." ifadesini kullanılan Moratti, bunun hem mali destek yoluyla, hem de Avrupa'ya güvenli geçişi temin ederek yapılması gerektiği vurguladı.

Direktör Yardımcısı Moratti şöyle konuştu:

 
"Yunanistan ve Bulgaristan, koruma arayan insanların topraklarına girmesini temin etmeli ve sınır muhafızları da sınırda toplanan insanlara karşı aşırı güç kullanmaktan geri durmalı. Geçerli belgeleri olsun ya da olmasın sığınmacılara resmi sınır geçişlerinden giriş izni verilmeli. AB'nin dış sınırlarına sahip ülkeleri yeterli sayıda, uygun konumda ve güvenli sınır geçiş noktasını sığınmacılara açık tutmalı."
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.