Uygur Türklerine Yönelik İdamlar Sürüyor

Uygur Türklerine Yönelik İdamlar Sürüyor

Çin'de devlet medyası, Temmuz ayındaki Doğu Türkistan  olaylarında cinayetten suçlu bulunan beş kişinin idama mahkum edildiğini duyurdu.

Resmi Şinhua haber ajansı, idama mahkum edilenlerin adlarının Mehmetali İslam, Mehmetdursun Elmu, Mehmetali Ebukerim, Kuşiman Kurban ve Halil Sedir olduğunu belirtti.

Temmuz ayında Han kökenlilerin Uygurlara saldırılarıyla başlayan ve günlerce süren çatışmaların ardından Doğu Türkistan'ın başlıca kenti Urumçi'de hala sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor.

Bölgede internete ve doğrudan uluslararası telefon hatlarına erişim bulunmuyor.

Urumçi'deki son dava da bu ortamda görüldü. Duruşmada idam kararlarının yanı sıra iki kişiye ömür boyu, altı kişiye de çeşitli uzunluklarda hapis cezası verildi. Beş ayrı davanın görülmesine ise yarın devam edilecek.

Etnik gerilim

5 Temmuz'da Han Çinlilerinin Uygur Türklerine karşı başlattığı saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Çinli yetkililer, ölenlerin çoğunun Uygurların saldırısına uğrayan Han Çinlileri olduğunu iddia ederken, sürgündeki Dünya Uygur Kongresi olaylarda çok sayıda Uygur Türkünün  öldüğünü söylüyor.

Bölgedeki etnik gerilim, Uyguların Çin'in güneyindeki bir fabrikada iki Uygurun ölüdürüldüğü çatışmaları protesto için Urumçi'de yaptıkları protesto yürüyüşüyle alevlenmişti.

İki gün sonra ise Han Çinlileri intikam saldırılarına girişmişti. Çinli yetkililere göre, çatışmalarda toplam 1.700 kişi de yaralandı.

Uygurlarla Han Çinlileri arasındaki çatışmalarda son yıllarda ciddi bir artış gözleniyor.


 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.