Venezuela "Resmi verileri göz ardı eden rapor objektif değil"

Venezuela "Resmi verileri göz ardı eden rapor objektif değil"

Venezuela'daki şiddet olaylarına ilişkin Birleşmiş Milletler'in hazırladığı bir raporda, yönetimin muhalif gençleri ortadan kaldırmak için 'ölüm mangaları' görevlendirdiği tespiti yer aldı. Rapora göre güvenlik güçlerine bağlı söz konusu timlerin, öldürülenlerin tutuklamaya karşı direndiği süsünü vermek için olay yerlerine suç aletleri ve kanıtlar bırakmıştı.
Venezuela hükümeti geçen yıl 5 bin 287, bu yıl da en az bin 569 şüphelinin tutuklama esnasında güvenlik güçlerine direndiği için hayatını kaybettiğini söylüyor. Birleşmiş Milletler'in raporunda ise bu ölümlerin çoğunun yargısız infaz olduğu ifade ediliyor.

Öldürülen 20 genç erkeğin yakınlarının ifadelerine yer verilen raporda, Venezuela Özel Harekat Timi'nin siyah renkli plakasız araçlarla ev bastığı, eşyalara el koyduğu ve kadınlara saldırdığı iddia ediliyor.

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre maskeli bir grup, ailelerinden ayırdıkları genç erkekleri vurarak öldürürken, kendilerini haklı çıkarmak için her seferinde olay yerine silah ve uyuşturucu yerleştirdi. Öldürülen şahsın güvenlik güçlerine silahla direndiği izlenimini vermek için de rastgele ateş açtı.
Bahsi geçen olaylar raporda, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun siyasi muhalifleri bastırma, ortadan kaldırma ve cezalandırma stratejisinin bir parçası olarak değerlendirildi.

BM İnsan Hakları Temsilcisi Michelle Bachelet tarafından bugün İnsan Hakları Konseyi'ne sunulacak rapora Venezuela hükümetinden tepki gecikmedi.

Maduro yönetiminin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:  "İnsan haklarının korunması hususunda alınan önlemlerden bahsetmeden ya da bu konulara yeterince yer vermeden aşırı uçtaki olumsuz ifadeleri parlatan bu rapor objektif ve tarafsız değildir."  Raporun resmi verileri göz ardı ettiği ifade edildi. 

Michelle Bachelet, işkence, adil yargılanma ve ceza kurumlarının denetlenmesi gibi meselelerin çözüme kavuşması için BM ile iş birliği konusunda Venezuela'dan taahhüt aldıklarını açıkladı. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.