Verheugen'ın bu sözlerine inanamayacaksınız!..

Verheugen'ın bu sözlerine inanamayacaksınız!..

 

Dünyanın en büyük gıda fuarı ANUGA 2009’un Köln’deki açılışına katılan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, “Haritaya bakın her şey ortada. Türkiye’ye bizim ihtiyacımız var. Bunun aksi saçma sapan görüşlerin hepsi yanlış. Alman hükümetinden de dileğimiz bu konuda artık kararsızlığından vazgeçmesidir” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik ve Sanayiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günter Verheugen, Alman hükümetine ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan diğer AB ülkelerinin liderlerine sert çıktı. Köln’de dün açılan dünyanın en büyük gıda fuarı Anuga 2009’un açılışına katılan Verheugen, “Haritaya bakın her şey ortada. Türkiye’ye bizim ihtiyacımız var. Avrupa için Türkiye stratejik olarak çok önemli. Bunun aksi saçma sapan görüşlerin hepsi yanlış. Alman hükümetinden de dileğimiz bu konuda artık karasızlığından vazgeçmesi” dedi.
Türk hükümeti ne desin
Alman hükümeti gibi düşünen diğer ülkelerin liderlerine de “Biz eğer Türkiye’ye ‘sonu ne olursa olsun biz sizi üye almayız’ dersek, Türk hükümeti dönüp halkından nasıl destek isteyebilir. Biz açık ve şeffaf bir şekilde ‘size ihtiyacımız var’ dersek gerekeni yapabilirler. Ama biz sadece nabza göre şerbet verirsek bu iş ilerlemez, iki yüzlü olmamalıyız” diye seslendi.
 

Türk tarımından korkmayın
Günter Verheugen, Anuga 2009’un partner ülkesinin Türkiye olmasını da çok önemli bir gelişme olarak niteledi ve bu noktada Türkiye’nin tarımsal üretim yapısını öne sürüp Avrupa Birliği için çok yük getireceğini söyleyenlere seslendi: “Bu fuar aslında tüm Avrupa’yı temsil ediyor. Bu fuarın partner ülkesi Türkiye ve bu da çok önemli. Çünkü Türkiye’nin AB’ye üyeliğine tarımsal konumundan dolayı karşı çıkanların korkmasına gerek olmadığını burada göstermek mümkün. Türk mutfağı da Avrupa’nın en iyi mutfaklarından biri ve bunu ben çok iyi biliyorum.”

Siz de Kıbrıs’ı aşın

Günter Verheugen, AB’ye katılım için siyasi cesaretin çok önemli olduğunu vurgularken, Türk hükümetine de şu mesajı verdi: “Kıbrıs Cumhuriyeti, AB’nin üyesidir ve Türkiye’nin de artık bu ülke ile Gümrük Birliği kurallarına uyması lazım. Türkiye bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmeli. Bunu yaparsa lehine olur ve karşı çıkanlara koz vermez.”

Türkiye ile AB’nin müzakereyi başlatan süreçte imzası olduğunu hatırlatan Günter Verheugen, müzakerenin hızlanması için de 27 üye ülkenin “Türkiye’ye inandık ve Türkiye’nin Batı ailesi içinde olmasına ihtiyacımız olduğu için istedik” demesi gerektiğini söyledi. Verheugen, “Türkiye’ye cesaret vermeliyiz. Ben bu ülkenin neler yapabileceğini gördüm” dedi.

İmtiyazlı ortaklık dolandırıcılık

Verheugen, Türk-Alman Ekonomi Kongresi’nde de, Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık önerenlere “Bu resmen dolandırıcılık. Bir kere şu anda Türkiye Gümrük Birliği üyesi olarak zaten imtiyazlı ortak ve yapılması gereken tam üyeliği sağlamak” diye çıkıştı.

Hayır derseniz Türkiye başka yöne gider

Verheugen, dün Türk Alman Ekonomi Kongresi’nde, “Almanya dahil, neden kimse Türkiye’ye hayır diyemiyor. Çünkü hayır denirse Türkiye mecburen başka bir yön aramak zorunda kalır. Böyle bir arayışın sonuçları konusunda da Avrupa’da hiç kimse sorumluluğu üstlenemez. Hatta bugün hayır diyenler o zaman ‘Neden hayır dedik’ diye konuşur” uyarısını yaptı.

Türk baklavasını 27 ülkenin liderlerine yedirmek lazım 

Verheugen, Anuga 2009 fuarını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile birlikte gezdi. Türk baklavalarını tadan Verheugen, “Biz bu baklavaları AB üyesi 27 ülkenin liderlerine gönderelim tatsınlar. Böylece Türkiye’nin üyeliğine karşı olan lider de kalmaz” dedi. Verheugen’e Türk baklavasını, Murat Hacıbozanoğlu ikram etti.

Türkiye karşıtları inandırıcı değil

Almanya ve Fransa’da liderlerin Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıkışlarını halka dayandırmalarını, Günter Verheugen şöyle eleştirdi: “Halk istemiyor demek kolay. Peki siyasetçiler niye var ve ne yaparlar? Bir kere Türkiye’ye karşı olanların söylediklerinin hiç biri inandırıcı değil. Kültürel farklılığı söylüyorlar. Hollanda ile Sicilya arasındaki kültürel farklılık Köln ile İstanbul’un farklılığından kat kat daha fazla.

(Hürriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.