Yahudi düşmanlığı ile suçlanıyor

Yahudi düşmanlığı ile suçlanıyor

The Guardian gazetesi, İsrail'in Kudüs'teki yeni yerleşim yerlerinin inşa edilmesine son vermesini isteyen ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail lobisi tarafından 'etnik soykırım' ve 'Yahudi düşmanlığı' ile suçlandığını yazdı.

Amerika'da faaliyet gösteren bir Yahudi lobisi tarafından 'gizli' ibareli bir dokümana atıfta bulunan The Guardian, Obama'nın İsrail'in yeni yerleşim birimlerinin durdurulmasını istemesinin ardından Amerika'daki Yahudi lobilerinin hareket geçtiğini ve belgede Obama'nın 'Yahudi düşmanlığı' ile suçlandığı ifadelerinin yer aldığına dikkat çekti.

The Guardian'daki habere göre, Yahudi lobilerinin desteğini arkasına alan Amerikan Senatosu'nun, Amerikan dış politikasının dikkatini İsrail'in yeni yerleşim birimleri çalışmalarından uzaklaştırıp, Arap ülkelerin İsrail'i tanımaması konusuna çekmeye çalıştıklarını yazdı.

İsrail yanlısı grupların yerleşim birimlerinin barışa engel olmadıklarını dile getirdiklerini aktaran Guardian, lobi gruplarına göre asıl problemin Arap ülkelerinin tavrından kaynaklandığı görüşünde olduklarını vurguladı.

Basına sızan belgede ayrıca, İsrail yanlısı grupların Amerikan kamuoyunun dikkatini de farklı yerlere çekmek için farklı stratejilerin tasarlandığı yer alıyor. Gazetenin haberine göre, Yahudi olmayan halkın tepkisini çekmemek için İsrail'in yeni yerleşim birimlerinin 'dini bir emel' olduğuna yönelik hareket ve açıklamalardan kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

Belgede Barack Obama'nın İsrail'e yönelik yeni dış politikasına atıfta bulunarak, "İsrail'in yeni yerleşim birimlerinin durdurulmasını isteyenler, Yahudi düşmanı ve etnik soykırımı körükleyenlerdir. Bu hareketler İsrail'in güvenliğini tehlikeye atmaktadır."deniliyor.

Son olarak New York Times gazetesine tam sayfa bir reklam veren İsrail yanlısı gruplardan The Anti-Defamation League, reklamda, "Problem yerleşim birimleri değil, Arap ülkelerinin tavrıdır."denildi.

(Sabah)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.