Yolcular çırılçıplak!!!

Yolcular çırılçıplak!!!

 

Yolcuların 'çıplak' görüntülerini gösteren X-ray cihazı, ManchesterHavaalanı'nda kullanılmaya başlandı.  Ancak cihazın yaptığı tam vücut taramalarının sonunda, göğüslere takılmış silikonların, vücut piercing'lerinin ve yolcuların cinsel organlarının net bir siyah-beyaz görüntüsünün de ortaya çıkması tartışmalara yol açıyor.

Havaalanının müşteri ilişkileri yöneticisi Sarah Barrett, , siyah-beyaz görüntünün sadece uzak bir yerdeki yetkili tarafından görülüp daha sonra silineceğini söylüyor. 

Ayrıca yolcuların bu şekilde kontrolden geçmeyi reddedip geleneksel yöntemle aranmayı isteyebileceği de belirtiliyor.

Yeni cihazın fiyat 80 bin sterlin. Bir kabinde duran yolculara elektromanyetik dalgalar saçarak çalışıyor. Yansıtılan enerjiden üç boyutlu bir görüntü yaratılıyor.

Barrett, yolcuların endişe etmeden yılda 5 bin kez bu cihazlardan geçebileceğini ve bulaşan radyasyon miktarının çok az olduğunu söylüyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, cihazın sürekli olarak kullanılıp kullanılmayacağına bir yıl içinde karar verecek.

RapiScan Sistemleri adlı şirket tarafından üretilen X-Ray cihazları New York'ta, Los Angeles'da ve Heathrow Havaalanı'nda 2004'te uygulamaya konulmuştu.

 

(Milliyet) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.