Yunanistan, Türk vakıf arazisine kilise yapıyor

Yunanistan, Türk vakıf arazisine kilise yapıyor

Haberiniz.com- Yıllardan beri Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın vakıf mallarını yok etmek yönünde bir politika izleyen Yunanistan, şimdi de Türk vakıf arazisine kilise yapmaya başladı.

 

Yıllardır Türk azınlığın vakıf mallarına ipotekler koyduran Yunanistan, az sayıda kalan malların yine azınlığın vakıf idaresinin elinden alarak üzerlerine manastır veya kilise inşatları tam gaz devam ediyor.

 

İki Yunan mühendisinin, 29 Temmuz 2009 tarihinde Gümülcine Dereköy Devlet Ormanı’nın, “Yanıkköy Tabyalarının Kuzeyinde” bulunan bölümünde yaptıkları incelemede, Orman İdaresi’nden izin alınmaksızın ve tamamen illegal olarak taştan mamul küçük bir kilisenin inşa edildiği tespit edildi.

 

Rumeli Balkan Federasyonu Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada olaya tepki gösterilerek, “Osmanlı döneminden beri tarlalarını çalışan insanlar bir sabah uyandıklarında tapulu mallarının üzerine kilise yapıldığını görüyor. Bu da yetmezmiş gibi, tarlalarına giden yol askeriye bekleme noktası olduğu gerekçesiyle yine eskiden olduğu gibi yasak tabelalarıyla insanların tarlalarına gitmeleri engelleniyor” denildi.

 

Avrupa Birliği’ne de seslenen Federasyon yetkilileri açıklamalarında AB’ye şu sözlerle seslendi:

 

“Duysun dünya, duysun Avrupalılar, insan hakları savunucuları neredesiniz? Yunanistan Batı Trakya’da azınlığı yok ediyor, sizlerin ise kılınız kıpırdamıyor, bu mu arzuladığınız Avrupa Birliği? Alın o zaman tepe tepe kullanın.”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.