Yüzyıllardan Beri Türk Toplumuyuz

Yüzyıllardan Beri Türk Toplumuyuz

Bayram yemeğinde buluşan İngiltere Batı Trakya Türk Derneği üyeleri Avrupa Birliği Üyesi Yunanistan’da söylenmesi yasak olan cümleyi 29 Kasım günü haykırdı;
Biz Türk azınlığız.Müslüman değil.”

Londra’da Bayram Yemeği

1923 Lozan anlaşmasıyla Yunanistan toprakları içinde kalan Batı Trakya olarak bilinen İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç bölgesi Türkleri, 87 yıllık mücadelelerini sürdürerek Türk olduklarını haykırıyor ve Yunan yönetiminin asimilasyon politikasına karşı toplum olarak varlık savaşımı veriyor. İngiltere’de yaşayan Batı Trakya’lı Türklerin oluşturduğu İngiltere Batı Trakya Türk Derneği tarafından “Özer Restaurant’ ta verilen bayram yemeğinde Yunanistan’da Türk azınlığa uygulanan antidemokratik rejim ve ulusal baskı dile getirildi. Türk Büyükelçiliği ikinci katibi Yavuz Topateş, TC Başkonsolos Yardımcısı Bilal Çamlık ve eşlerinin katıldığı bayram yemeğinde, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habiboğlu’da Almanya’dan gelerek yer aldı.

Batı Trakya Türk Dernekleri Federasyonu, Londra’da Yunanistan’ı protesto etti;

Ulusal haklar için mücadele

Baştarafı Birinci sayfadan devam

Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin kitle örgütü olan ABTTF, Yunanistan’ın ülkesinde yaşayan Türklere “Türk olduklarını söylemenin” yasaklandığı 1988 yılında kuruldu. Avrupa çapında 6100 üyesi bulunan örgüt, Avrupa ülkeleri ve AB kuruluşları içinde Batı Trakya Türklerinin ulusal haklarını savunuyor ve Yunanistan’ın  Türklük üzerindeki assimilasyon politikasına karşı direnişe önderlik ediyor. Yunanistan 1988 yılında  yaptığı yasal düzenlemelerle, ülkesinde ‘Türk azınlık” olmadığını ve Batı Trakya halkının “müslüman azınlık” olarak adlandırılmasını sağlamaya çalışıyor. Türk dili ve kültürü üzerinde sürdürülen bir ulusal baskı politikasına dönüşen Yunanistan’ın Batı Trakya politikası, Türkiye’nin itirazları ve Avrupa Birliği’nden yer yer gelen eleştirilere rağmen sürdürülüyor.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Helsinki İnsan Hakları Kurumu tarafından Yunanistan’a yöneltilen eleştirilerde, Batı Trakya’da yaşanan insan hakları ihlalleri dile getirilirken, bu ülkede Türklere uygulanan azınlık rejiminin,Türkiye’de etnik Yunan azınlığa uygulanan haklar seviyesine getirilmesi isteniyor. 

İskeçe ve Gümülcine’den iki Türk milletvekili

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde iki Türk milletvekilinini Yunan Parlamentosuna seçtirmeyi başaran Batı Trakya Türkleri, 29 Ocak tarihini ulusal direniş günü olarak anıyorlar.

Habiboğlu:
“Biz yüzyıllardan beri aynı topraklarda yaşayan batı trakya türk toplumuyuz.Herhangi bir dinsel topluluk değiliz” 

1988 yılında Türkler üzerinde 29 Ocak olaylarıyla başlayan baskılara karşı örgütlü mücadele için 28 Şubat 1988’de kurulan ABTTF, bu yıl 21. yıldönümünü kutluyor. Geçtiğimiz Pazar günü Özer Restaurant’ta verilen bayram yemeği sonrası davetlilere bir konuşma yapan ABTTF başkanı Halit Habiboğlu, Avrupa çapında faaliyet gösteren kuruluşun AB kuruluşları ve yabancı devletler temsilciliklerinde sürdürdükleri mücadeleyi anlattı. Batı Trakya’nın kasıtlı olarak geri bıraktırılan ekonomik yapısı ve Türkçe eğitim üzerindeki faşizan baskıları dile getiren Habiboğlu, uluslararası faaliyet gösteren diğer Türk örgütleriyle bağlantı ve birlik çabalarına ve Yunanistan’ın uluslarararası planda yürüttüğü propaganda çabalarına karşı verilen mücadelelere konuşmasında yer verdi. “Biz yüzyıllardan beri aynı topraklarda yaşayan batı trakya türk toplumuyuz.Herhangi bir dinsel topluluk değiliz” diyen Habiboğlu Türk dili ve eğitimi konularında yapılan baskıları eleştirirken, Yunanistan’ı son olarak imamları devlet tarafından maaşa bağlayarak Batı Trakya’da din üzerindede bir devlet baskısı oluşturmaya çalışmakla suçladı. Batı Trakya’da özellikle Türkçe eğitiminin baskı altında tutulduğunu ve resmi eğitim sisteminin bu alanda assimilasyonu yürütme çabası içinde olduğunu söyleyen Habiboğlu, geçtiğimiz dönemde “Rodop Rüzgarı” Gazetesi yöneticisi İbrahim Baltalı’nın saldırya uğradığını ve yer yer baskının fiziki şekle büründüğünü kaydetti.

Türkler arasında birlik ve dayanışma

Batı Trakya Türkleri bayram yemeğinde İngiltere örgütü başkanı Rıdvan Hacıbelen de bir konuşma yaparak örgütlenme sorunlarına değindi. Batı Trakya Türk Derneği yemeğinde yer alan Türk Büyükelçiliği ikinci katibi Yavuz Topabaş ve Başkonsolos yardımcısı Bilal Çamlık’ta katılanların bayramlarını kutladıktan sonra yurtdışında yaşayan Türkler arasında birlik ve dayanışmanın önemine işaret ettiler. İngiltere Batı Trakya Türk derneğinin bayram yemeği, Fevziye Hasanoğlu adlı Batı Trakya’lı genç Türk sanatçının kemanla çaldığı memleket havalarıyla sona erdi.

(ava)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.