Zaharova "İdlib'de olup bitenler konusunda Türkiye'yle temastayız"

Zaharova "İdlib'de olup bitenler konusunda Türkiye'yle temastayız"
Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık basın toplantısında, "İdlib'le ilgili varılmış tüm mutabakatlara tamamıyla bağlı kalınmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu mutabakatların hem teröristlerle mücadeleyi sürdürme hem de sivil nüfusun güvenliğini sağlama amacı ile düşünülmüş maddlerine bağlı kalınması önemli" açıklamasında bulundu.  "Biz de bu doğrultuda Türk tarafı ile Soçi Mutabakatı çerçevesinde işbirliğimizi sürdürüyoruz" diyerek sözlerine devam eden Mariya Zaharova, İdlib ve çevresinde tehlikeli bir gerilim gözlediklerini belirterek "Bu gerilimin neyin sebep olduğu açık: bunun sebebi, teröristlerin gerilimi azaltma bölgesi ve ötesindeki agresif saldırılarıdır vurgusu yaptı.

Mariya Zaharova'nın bağlı kalınması çağrısında bulunduğu Soçi Mutabakatı, Türkiye’nin İdlib’deki terörist gruplar ile muhalif güçleri sahada birbirinden ayırmasını içeriyordu. Ancak mutabakatın bu maddesi uygulanmış değil. Zira günümüzde İdlib’in neredeyse tamamı, Heyet Tahrir el Şam ve onunla birlite hareket eden grupların denetiminde.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.