Zarif "Birleşik Devletler'in ateşle oynadığını düşünüyorum"

Zarif "Birleşik Devletler'in ateşle oynadığını düşünüyorum"

Birleşmiş Milletler'de düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne giden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Washington'u ABD-İran gerilimini tırmandırmama konusunda uyardı. Amerikan NBC News televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tahran'a yönelik tehditkar söylemleriyle ilgili olarak "Birleşik Devletler'in ateşle oynadığını düşünüyorum" dedi. Ülkesinin nükleer silah geliştirmek gibi bir amacının olmadığını da söyleyen Zarif, "Şayet böyle bir isteğimiz olsaydı, bunu çok zaman önce yapardık" ifadelerini kullandı. Ülkesi İran'ın çok tartışmalı uranyum zenginleştirme faaliyetlerine de değinen Bakan Zarif, anlaşma sağlanması durumunda bu çalışmaları, saatler içinde yeniden uluslararası anlaşmalarla belirlenen seviyeye düşürebileceklerinin altını çizdi. 

Birleşmiş Milletler bünyesinde yapılan sürdürülebilir kalkınma konulu toplantıya katılmak üzere New York'a giden Zarif'e, ABD tarafından birçok kısıtlama bulunan bir vize verildi. Cevad Zarif bu vize ile sadece Birleşmiş Milletler kompleksi ve İran'ın BM Temsilciliği'nde bulunabiliyor. BM Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Sekreterliği'nin alışık olunmayan bu konuyla ilgili olarak ABD makamlarına kaygılarını açıkladığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, "Amerikalı diplomatlar da Tahran'da istedikleri gibi dolaşmıyor. İranlı diplomatların New York'ta serbest bir biçimde hareket etmeleri için bir neden göremiyoruz" ifadelerinde bulundu.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.