Zarif "Hürmüz Boğazı'nı kapatabilecek güçteyiz"

Zarif "Hürmüz Boğazı'nı kapatabilecek güçteyiz"
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bir süredir gerilim yaşanan Hürmüz Boğazı’nı kapatabileceklerini ancak bunu istemediklerini söyledi. Petrol transferinde oldukça kritik bir noktada bulunan Hürmüz Boğazı’ndan geçen tankerlerin peş peşe saldırıya uğraması sonucu tansiyon yükselirken İran Dışişleri Bakanı Zarif’ konuya ilişkin bir açıklama yaptı. 

ABD’nin Bloomberg kanalına konuşan İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Kesinlikle bunu (Hürmüz’ü kapatmak) yapacak güçteyiz, ancak bunu yapmayı kesinlikle istemiyoruz. Çünkü Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi bizi hayata bağlıyor” ifadelerini kullandı.

Hürmüz Boğazı’nda güvenliğin sağlanması gerektiğini söyleyen Zarif, “Biz bunu gerçekleştirmekte önemli bir rol oynuyoruz, ancak burası herkes için güvenli olmalı" dedi.

Boğaz’ın çok kalabalık olduğunun, bu durumun da tehlike yarattığının altını çizen Zarif, bölge en son bu kadar kalabalık olduğunda 1988 yılında ABD’nin 290 yolcu taşıyan bir İran uçağını düşürdüğünü hatırlattı. “Tehlikeyi hissediyoruz ve bu yüzden tehlikeli bir gerginlikten kaçınmak istiyoruz, ancak ülkemizi korumayı da bırakamayız” dedi.

 

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.