KPSS'nin geçerlilik süresi düşürüldü

KPSS'nin geçerlilik süresi düşürüldü

KPSS’nin geçerlilik süresi iki yıldan bir yıla düşürüldü. Bu karar, ataması yapılmayan öğretmenler her yıl sınav ücreti ödeyecek anlamına geliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 yılında geçerlilik süresini iki yıla çıkarttığı KPSS’de bir yeni değişiklik daha yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile sınavın geçerlilik süresi bir yıla düşürüldü. Öğretmen alımlarında 2018 ve 2019 KPSS puanlarının değerlendirmeye alınacağı bildirildi.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün “Kesinlikle kâr etmiyor” dediği ÖSYM’nin 2019 yılının ilk yarısındaki kârı 161 milyon 709 bin TL oldu. KPSS, ALES ve YDS başvuru ücretlerine yapılan zam, bilançonun artı vermesini sağladı. ALES ve YDS’ye altı yılda yüzde 140 zam yapıldı. KPSS başvuru ücretlerine son beş yılda yapılan zam ise yüzde 50’ye ulaştı.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.