MEB raporunda imam hatipler "başarısız" sayıldı

MEB raporunda imam hatipler "başarısız" sayıldı
Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan “2018 Yılı İdari Faaliyet Raporu” yayımlandı. Bakanlığın geçmiş 5 yıllık planı, yıllık hedefleri ve “2023 vizyonu” kapsamında faaliyetlerin gerçekleşme oranları raporda yer aldı. Birçok alanda kendisini “başarılı” bulan bakanlığın, yıllardır imam hatiplerde hedeflerini tutturamaması dikkati çekti.

BAŞARISIZ OKUL TÜRÜ

Bakanlık raporuna göre, imam hatipler devamsızlık, sosyal etkinliklere katılma ve kitap okuma hedeflerini tutturamadı. İmam hatipler bir tek yıl sonu başarı puanı ortalamasında bakanlığın hedefini tuttursa da o alanda da en düşük hedefe sahip ve "başarısız okul türü" olarak dikkat çekti. Genel ortaöğretimde öğrencilerin yıl sonu başarı ortalaması 76 olarak tespit edilirken, ortalaması 66.7 olan meslek liselerinin de gerisinde kalan imam hatiplerin yıl sonu ortalaması 65.9’da kaldı.

2019’DA BAŞARI YÜKSELECEK (!)

Bakanlığın bu göstergenin altına ise “İmam hatip ortaokullarında dönem göstergelerinin gerçekleşmesi açısından değerlendirildiğinde başarılıdır. 2019 yılında imam hatip ortaokullarının yıl sonu başarı puanı ortalamasının yükseleceği tahmin edilmektedir. 2019’da Anadolu imam hatip liselerinde yerleştirme ve destekleme kursları kanalıyla yı lsonu başarı puanı ortalamasının yükseleceği tahmin edilmektedir” notu yer aldı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.