Ücretli öğretmen skandalında formasyon skandalı!

Ücretli öğretmen skandalında formasyon skandalı!
Veterinerler sınıf öğretmeni, iktisat, işletme mezunları ise İngilizce öğretmeni olarak görevlendirildi.Resmi verilere göre 117 bin 403’e ulaşan öğretmen açığını ücretli istihdam modeliyle kapatmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ücretli öğretmenlik atamaları kapsamında; ilahiyat, işletme ve mobilya bölümleri mezunları sınıf öğretmeni olarak görevlendirildi. Öğretmenlik formasyonu olmayanların dahi ataması gerçekleşti.

BirGün'de yer alan habere göre, MEB’in, sayıları yarım milyona ulaşan ataması yapılmayan öğretmene karşın devlet okuluna giden çocukların eğitimi için görevlendirdiği ücretli öğretmenlerin büyük bölümünün, ataması yapılan branşla ilgisiz bölümlerden mezun olduğu ortaya çıktı. Bakanlığın ek ders ücreti karşılığında istihdam ettiği 2 bin 142 kişi geçen hafta göreve başladı.

İLAHİYAT MEZUNU SINIF ÖĞRETMENİ

Öğretmenlik formasyonu olmayan birçok kişi ek ders ücreti karşılığında branş öğretmeni olarak görevlendirilirken bazı işletme mezunları İngilizce, bazıları ise Fen ve Teknoloji öğretmeni olarak görevlendirildi. Sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin neredeyse tamamının alakasız bölümlerin mezunları arasından seçilmesi dikkati çekti. Buna göre, aralarında kamu yönetimi, turizm işletmeciliği, ilahiyat ve muhasebe bölümlerinden mezun onlar yüzlerce kişi sınıf öğretmeni oldu.

AKRABALAR LİSTEDE

Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Veysi Bingöl’ün yakınları ücretli öğretmen olarak görevlendirildi. Açıköğretim Fakültesi mezunu H.Bingöl’ün sınıf öğretmeni, iktisat mezunu O.Bingöl’ün sınıf öğretmeni, sosyal bilgiler mezunu F. Bingöl’ün ise tarih öğretmeni olarak ataması sağlandı. Okulöncesi öğretmenliğine atanan D.Bingöl’ün mezun olduğu okul listede yer almadı.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.