YDÜ Eczacılık Fakültesi, uluslararası platformda başarıyla temsil edildi

YDÜ Eczacılık Fakültesi, uluslararası platformda başarıyla temsil edildi

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilgen Başgut tarafından yürütülen ve Kıbrıs Türk Eczacıları Birliği ile ortak olarak yapılan çalışmada “KKTC’deki Eczacıların Kurgusal Pnömonili Çocuk Hastaya Yaklaşımları” 77. FIP Dünya Kongresi'nde sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Elemanları ,Dr. Eczacı Laika Gökçekuş, Dr. Eczacı. Abdikarim Abdi, Uzman Eczacı. Sarah Khamis ve Uzman Eczacı Onur Gültekin’in araştırma ekibinde yer aldığı çalışma Güney Kore’de aynı zamanda Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği faal üyesi olan Dr. Eczacı Laika Gökçekuş tarafından FIP Dünya Kongresi’nde başarıyla sunuldu.

“KKTC Eczacıları Konularında Çok Hassas”

Genel hatlarıyla, çalışma sırasında, eczacıların yaklaşık %84’ünün hasta yakınına birebir danışmanlık hizmeti verdiği, eczacıların yaklaşık yüzde 80’inin hastalık belirtileri ile ilgili detaylı sorular sorduktan sonra reçetesiz satılabilen ya da başka bir değişle tezgah üstü ilaçlar listesinde yer alan öksürük şurupları veya ateş düşürücü ilaçları önerirken, sadece yüzde 9’u doktora yönlendirmeden antibiyotik önermesi gibi önemli konular masaya yatırıldığı belirtildi.

Eczacıların yüzde 40’ının ise hiç ilaç önermeden veya reçetesiz satılabilen ilaçlar önerdikten sonra hastayı hekime yönlendirmeleri gibi hayati konular üzerinde duruldu.. Bu oranlarla, KKTC’deki eczacıların hasta danışmanlığı ve özellikle reçetesiz antibiyotik verilmesi konusundaki hassasiyetini açıkça ortaya koydukları dile getirildi.

Dr.Eczacı Laika Gökçekuş kongre’ye ilişkin olarak şunları söyledi; “1959 yılında dernek çatısı altında kurulan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği 3 Mayıs 1999 yılında kendi yasamıza kavuşmuştur. Eczacılık mesleğini daha ileriye götürmek adına Türk Eczacılar Birliği ile ortak çalışmalar yaparak büyük engellemelere rağman Uluslararası Eczacılık örgütü (FIP)’e 1986 yılında üye olmayı başarmıştır.” Dedi.

Dünyanın Dört Bir Tarafında 94 Ülkeden 3000 ‘e Yakın Eczacı Katıldı

Dr.Eczacı Laika Gökçekuş; “2016 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzünlenen Dünya Kongresi’ne katıldıktan sonra bu yıl da 77.sinin Güney Kore’nin başkenti Seul’ de düzenlediği Dünya Kongresi’ne bildirimizle katılıp KKTC’yi ve Yakın Doğu Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil ettik. Bölgedeki tüm siyasi gerginliğe rağman dünyanın dört bir tarafında 94 ülkeden 3000 ‘e yakın meslektaşımızın katıldığı bu önemli organizasyon sırasında dünyanın en saygın ecza bilimiyle uğraşan insanlarının sunduğu bildirileri dinleme fırsatı bulup onlarla sohbet etme olanağı bulduk. Bu ve benzeri toplantılara katılmanın gerek kendilerinin mesleki gelişimi, gerekse ülke tanıtımı yönünden çok önemi olduğunu vurguladı.

Uluslararası Eczacılık Örgütü (FIP):

FIP merkezi Holanda’da bulunan ve 1992 yılında kurulan non-govermental Eczacılık Bilimiyle uğraşan kişileri temsil eden küresel bir kuruluştur. Bu gün halen 139 Ulusal organizasyon ve Akademik Enstitü üyeliklerinin yanısıra, kişisel üyeliklerden oluşan ve dünya genelinde üç milyondan fazla Eczacı ve Eczacılık mesleğiyle uğraşan Bilim insanını da bünyesinde barındırmaktadır.
 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.