12 maddede Türkiye ekonomisi

12 maddede Türkiye ekonomisi
Haber görseli

Wall Street Journal gazetesinin Türkiye ekonomisi hakkında yaptığı ve 12 grafik ile desteklediği habere göre, güçlü bir dolar, yüksek enflasyon ve Erdoğan'ın alışılmışın dışındaki ekonomik politikaları bu gelişen stratejik piyasalardaki yatırımcıları korkuttu. Grafikleregöre, türkiye gelişen 8 ülke içinde dış borcun milli gelire oranı konusunda en kötü durumda.

Haber görseli

Para biriminin bu yıl yüzde 30 değer kaybetmesi ve fırıldayan tahvil getirileri Türkiye'nin finansal krizin eşiğinde olduğu hakkında yatırımcıları korkuttu. Yüksek derece hükümet yetkilileri hakkında Amerikan yaptırımları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alışılmışın dışındaki ekonomik politakaları da piyasaları ürküttü. Güçlenen bir dolar ve yükselen Amerikan faiz oranları en güçsüz gelişen piyasalar için hayatı güçleşleştiriyor. En fazla da Türkiye için. 

İşte Türkiyenin savunmasız taraflarını; döviz borcunu, büyüyen bir cari hesap açığı ve artan borçlanma maliyetlerini içeren, WSJ tarafından hazırlanan bir düzine grafik.

Haber görseli

Liranın Hızlı Düşüşü 

Türkiye'ye yönelik yatırımcı duyarlılığının ana barometresi olan lira 12 devamlı tiraret günü dür dolara karşı düşmeye devam ediyor, kasım 1999'dan beriki en uzun serisi, IMF'den bir kurtarma planı almadan bir ay önce.

Haber görseli


En fazla Kaybedenler 

Liranın bu son yıldaki düşüşü 2008 2009 global finansai krizide de dahil olarak g20 ülkeleri arasında son 10 yıldaki en kötülerinden biri 

(g20 parabirimlerinin son 10 yıldaki en kötü 52 hafta düşüşleri. Tarihler en ani düşüş tarihleri)Haber görseli

Enflasyon 

Düşen döviz kuru, ithalatı daha pahalı hale getirerek enflasyonu artırdı. 

(Tüketici fiyatlarında bir yıl öncesinden değişim)

Haber görseli

Yükselen tahvil getirileri 

tahvil gelirleri ile ölçüldüğü üzere,yatırımcılar yüksek enflasyon ve daraltma kurlarını telafi etmek için daha yüksek bir faiz oranı talep ettikleri için, borçlanma maliyetleri çok yükselmiş durumda. 

(2019 Kasım ayında yerel para cinsinden Türk tahvillerinin getirisi)
Haber görseli


Koruma Arayışı 

Yatırımcılar, Türk borçlularının borçlarını geri ödeyemeyeceklerinden endişe ediyorlar. Türk devlet borcu temerrütüne karşı sigortalamak için kullanılan türevlerinin maliyeti bu yıl keskin bir şekilde arttı. 

(kredi temerrüt takası ile ölçülen, beş yıl için 10 milyon dolarlık borcunu sigorta ettirmenin yıllık maliyeti)


Haber görseli

Hassas Cari Hesap 

Türkiye'nin finansal sisteminin önemli bir zayıflığı, yüksek cari hesap açığı bu türkiye ekonomisinin devam edebilmesi için yabancı para akışını sürekli çekmesi gerektiği anlamına gelir. 


(cari hesap bakiyesi, çeyreklik(yani üç aylık)

Haber görseli


Yabancı Borç Yığını 

Türkiye'nin yurtdışından paraya bağımlılığının bir ölçüsü de, şirketlerin, devletin ve hane halklarının borçlu olduğu dövizcinsi borçların yüksek olan yüzdesidir. 

Bu dış borç, lira düşmeye devam ettiği için geri ödeme daha pahalı hale geliyor buda döviz cinsinden borçlanan şirketler ve hane halkları için önemli bir sorun. 

(Bazı gelişmekte olan ekonomilerin gdp dış borç yüzdeleri)

Haber görseli


Ödemesi Zor 

Bu dış borç, lira düşmeye devam ettiği için geri ödeme daha pahalı hale geliyor buda döviz cinsinden borçlanan şirketler ve hane halkları için önemli bir sorun. 

(döviz cinsinden yapılan toplam banka kredilerinin oranı)


Haber görseli


Kötü Krediler 

Hükümet tarafından yapılan devlet garantili büyük bir borç verme programı tarafından körüklenen geçen yıl yaşanan kredi büyümesindeki artıştan sonra kredileri geri ödeme zorluğu ortaya çıktı. 

(türkiye'nin en büyük bankalarında başarısız kredilerin bütün kredilerde oranı)


Haber görseli


Petrol Zarar Veriyor 

Türkiye, ithal petrole büyük ölçüde bağımlı. Bu büyük bir sorun, çünkü tl değer kaybederken, petrol fiyatı , dolar cinsinden olarak, bu yıl artışta, 

(Brent ham petrol fiyatlarında yıllık değişim)


Haber görseliYakıt İhtiyacı 

(Türkiye'nin dizel yakıt tüketimi)

Haber görseli

FX Rezervleri Küçülüyo

İthal petrolün dolar cinsinden ödenmesi ,Türkiye'nin ,zaten IMF standartlarına göre güçlü bir krizi atlatmak için yetersiz olduğu düşünülen, döviz rezervlerini boşaltan bir faktör oldu. 

(Türkiye'nin döviz rezervleri)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.