2 milyarlık Türk malı Rusya'da rehin kaldı

2 milyarlık Türk malı Rusya'da rehin kaldı

 

 

Azeri işadamı İsmailov'un Antalya'da açtığı milyar dolarlık Mardan Palace Oteli, 5 bin Türk firması- nı Rusya'da zora soktu. Rusya, İsmailov'un Çerkez Pazarı'nı kapatınca, Türk mallarını rehin aldı Türkiye ile Rusya arasında daha önce yaşanan gümrük krizine bir yenisi daha eklendi. Rusya'nın en büyük ticaret pazarı konumundaki Moskova Çerkez Pazarı (Çerkezovski Pazarı) hükümet tarafından kapatıldı. Tüm işlemleri durdurulan pazarda 2 milyar dolar değerinde deri, tekstil ve ayakkabı ürünü bulunan 5 bin Türk firması ne yapacağını kara kara düşünüyor.

HAYALİ PAZARLARA HAVA PARASI

Malları depolarda bekleyen firmalar alternatif pazarlara sadece hava parası için 400 bin dolara kadar para ödüyor. Durumu farkeden dolandırıcılar ise Türk iş adamlarından kişi başı 10'ar bin dolar para toplayarak hayali pazarlar kurmuş gibi gösterip vurgun yapıyor. Yetkililerin hiçbir açıklama yapmamasından şikayet eden Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı Ramazan Hazar, “Başbakan bir an evvel devreye girerek Rus devlet yetkilileriyle görüşmeli" dedi.

BEDELİNİ İHRACATÇILAR ÖDÜYOR

Durumun incelenmesi için ticari heyet gönderilmesini isteyen Hazar, "İşadamlarımız eli kolu bağlı vaziyette ne yapacağını bilmiyor. Rusya'daki iç hesaplaşmanın bedelini Türk ihracatçısı ödüyor” dedi. 15 yıldır faaliyet gösteren Çerkez Pazarı, bavul ticaretinin yüzde 80'inin yapıldığı bir merkez. 5 milyar dolara yakın Türk ihraç malının büyük kısmı bu pazardan Rusya'ya dağıtılıyor.

İSMAİLOV'UN PAZARINA KİLİT VURULMUŞTU

Pazarın sahibi Azeri asıllı iş adamı Telman İsmailov geçtiğimiz aylarda Antalya'nın Kundu bölgesine 1.4 milyar dolarlık Mardan Oteli yatırımını yaparak adını duyurmuştu. Rus hükümeti otel inşaatını Antalya yerine Rusya'nın Soçi şehrine yapması yönünde Telman İsmailov'a baskı uyguluyordu. Baskılara rağmen İsmailov, kararında ısrar edip yatırımını Antalya'ya yapınca Rus hükümetiyle arası açıldı. Bunun üzerine hükümet İsmailov'un sahip olduğu Çerkez pazarının faaliyetlerini 'inceleme' adı altında durdurarak ticareti askıya aldı.

TÜRKLERİN MALLARI DA TAKİPTE...

Rus resmi mevzuatı gereği Türk ihraç malları bu pazara gelerek pazarda kurulu 18 dış ticaret şirketinde kaydı yapılıp daha sonra piyasaya sürülüyor. Kaydı yapılmayan mallar ise piyasaya sokulmuyor. Gümrük sistemi Rusya'da tam oturmadığı için resmi mevzuat gereği ülkeye gelen mallar bu pazardaki şirketler üzerine kaydedilip komisyonu ödenerek iç pazara sunulabiliyordu. Çerkez Pazarı ve pazarda faaliyet gösteren tüm dış ticaret şirketlerinin faaliyetleri askıya alınınca kayıtlı bulunan Türk mallarının da satışı durduruldu. Türkiye'deki TMSF benzeri bir uygulamayla şirketlere el konulup incelemeye tâbi tutulduğu için kaydı bulunan Türk malları da takibe alındı.

(Yeni Şafak)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.