Altın coştu! İşte altında son durum

Altın coştu! İşte altında son durum
26 Ekim 2017 altın fiyatları belli oldu. Yatırım yapmak, birikim yapmak ve yakınlarına hediye almak isteyen vatandaşlarımızın merak ettiği gram altın fiyatları bugün yükselişte. ABD ile yaşanan vize sorunu ve Suriye ve Irak'taki çatışmalara bağlı jeopolitik risklerle dolar hareketlendi. Dolar fiyatlarını etkileyecek bir diğer önemli gelişme ise saat 14.00'da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı kararları... Peki bugün gram altın kaç lira? Çeyrek altın kaç lira? Dolar ne kadar oldu? 26 Ekim Perşembe güncel fiyatlar...

26 Ekim 2017’de altın geçtiğimiz günlere oranla yine yükselişte. Amerika ile olan siyasi gerilim altın fiyatlarına da yansıdı. Bu dönem düşüşteki altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ne kadar? Altın almak için uzmanlar ne diyor? Altın kaç lira? Altın 154-155 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da ise gram altın kaç lira?

GRAM VE ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

154,92 liradan alınırken, 154,94 liradan satılıyor. Çeyrek altın ise 248,20 liradan alınırken 254,41 liradan satılıyor. Yarım altın da 496,40’den alınırken 508,81 liradan satılıyor. Cumhuriyet altını ise 1014,97 liradan alınıp 1030,31 liradan alıcı buluyor. Tam ziynet de 978,78 liradan alınırken 1010,13 liradan satılıyor.

DOLARDA SON DURUM: 3,76’NIN ÜZERİNDE

ABD ile yaşanan vize sorunu ve Suriye ve Irak’taki çatışmalara bağlı jeopolitik risklerle dolar 3.76 liranın üzerinde hareket ediyor.

Dövizlerde yükselişi destekleyen gelişmelerden birisi de, Fransa´nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’ndeki gelişmeler oldu. Zirvede, daha önce Türkiye’ye verilmesi planlanan 217 milyon euroluk desteklerin 80 milyon euro kısıtlanmasını öngören bir öneri verildi. Bugün yapılması beklenen oylamada önerinin benimsenmesi durumunda, bu miktarın 50 milyon euroluk bölümü derhal kesilecek, kalan 30 milyon eurolu kısıntı da daha sonraki dönemde uygulanacak.

Dolar fiyatlarını etkileyecek bir diğer önemli gelişme ise saat 14.00’da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı kararları olacak.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.