Bakan Berat Albayrak rakamları karıştırdı

Bakan Berat Albayrak rakamları karıştırdı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yüzde 25,24'le son 15 yılın zirvesine çıkan ekim ayı enflasyon rakamları için "Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten" yorumunda bulundu. Enflasyonun önümüzdeki ay düşeceğini belirtirken dolar örneğini veren Albayrak, rakamları da karıştırdı. Albayrak "Dolar 8.00 - 8.50'dan bu noktalara geldi" dedi, ancak dolar ağustos ayında 7 lira seviyesini aşmış, Avro ve sterlin 8 liranın üzerine çıkmıştı.

Enflasyonun yıllık yüzde 25,24’e yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak iyimser bir tablo çizdi. Kasım ve aralıkta fiyatlamaların normalleşeceğini öne süren Albayrak “Trend gayet olumlu, yıl sonu hedeflerini (yüzde 20,8) yakalayacağımız bir noktadayız” dedi.

Ahaber’de enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak, özetle şunları söyledi:

ANLAMLI ŞEKİLDE DÜŞECEĞİNİ GÖRÜYORDUK!: Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylül’deki fahiş fiyatlama algısı enflasyona yansıdı. Dolar 8.00-8.50’dan bu noktalara geldi. Bu anlamlı şekilde düşeceğini görüyorduk. Maliyetlerde, enflasyonda eylül ayına kıyasla ekim ayında durumunu gördük. 2018’in Ekim ayı 2017’nin Ekim ayına yakın. Kasım, Aralık’ta fiyatlama davranışları normalleşecek. Kura dayalı hammadde fiyatlarında iyileşme yaşandı. Özellikle birçok sektörde pozitif iyileşme devam ediyor. Kasım ve Aralık için olumlu göstergeler bizi bekliyor.

POZİTİF SEYİR: Birçok anlamda enflasyonla mücadeleyi görüyoruz. Pozitif seyrin ekim ayında devam ettiğini görüyoruz… Giyim beyaz eşyada ise kasım ayında iyileşmeyi göreceğiz. Ortaya koyulan rakamlar kasım aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğu ve yıl sonu hedeflerini yakalayacağımızı görüyoruz.

DAHA AŞAĞI BİR YÖN GÖRECEĞİZ: Migros çok ciddi bir şekilde uyguluyor. Ben teşekkür ediyorum. Bazı market zincirleri o kadar iyi uygulamıyor. Bir kısmına teşekkür edeceğiz. Kasım ve Aralık’ta daha aşağı bir yön göreceğiz. Açıkladığımız dört sektör otomotiv, konut, mobilya, beyaz eşya. Mobilya sektörü ciddi bir şekilde olumlu seyrederken, sunta sektöründe fiyatlar doğru değil. Alt sektörlere kadar oyun markajına devam ediyoruz. Fahiş mi değil mi bakacağız.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.