Dolar 1.47 TL seviyesinde

Dolar 1.47 TL seviyesinde

 

Global risk iştahındaki artışla sert düşüş gösteren dolar/TL'de iştahın kısmen azalmasına rağmen sınırlı kayıp beklediklerini belirten bankacılar, kısa vadede aşağı yönlü seyrin devam etmesini öngörüyorlar.

Merkez Bankası bugün yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklayacak. Bankacılar raporun ve TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz'ın bugün yapacağı açıklamaların yakından takip edileceğini de söylediler.

 

Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1.4750/1.4780 lira olan en iyi dolar alış kotasyonları, bugün ilk işlemlerde 1.4780/1.4830 seviyesindeydi.

 

Dolar/TL'de azalan küresel risk iştahına karşın kaybın sınırlı olduğuna dikkat çeken bir bankanın tahvil/bono masası yetkilisi, "Dün dövizin aşağı yönlü hareketine paralel bonoda da aşağı yönlü hareket vardı ama bugün döviz tarafı yukarı yönlü sınırlı kalınca daha olumsuz bir açılış beklerken tezgahüstünde iyi bir açılış gerçekleşti. Ayrıca dünkü Merkez Bankası özetlerinde bundan sonra faizlerin daha da düşecek olmasa bile uzun süre bu seviyelerde kalacağımız yönündeki açıklama da 2010 başlarında faiz artırımı olabileceği yönünde bazı beklentiler olduğu düşünüldüğünde de piyasa için olumlu" dedi ve ekledi:

 

"Bugün dar bantta yukarıda yüzde 11.30 aşağıda 11.20 bileşik seviyeleri arasında sakin seyir bekliyoruz. Döviz tarafındaki hareket ve Merkez Bankası açıklamaları takip edilecek."

 

Dow Jones ve S&P 500 endeksi dün, yatırımcıların zayıf gelen tüketici güven endeksi yerine olumlu bilanço rakamlarına odaklanmalarının da etkisiyle az miktarda değer kaybetti. Günü yüzde 0.13 kayıpla tamamlayan Dow Jones endeksinde vadeli işlemler ise TSİ 0843 itibarıyla 0.28 kayba işaret ediyordu.

 

İktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesi gerekeceğini yeniden vurgulayan Merkez Bankası dün yayımladığı PPK özetlerinde, bugün açıklanacak Enflasyon Raporu'nda, para politikasının duruşuna ilişkin somut bir perspektif vereceğini, küresel ekonomi ve maliye politikasına dair olası gelişmelerin seyrine bağlı olarak para politikasının nasıl şekillenebileceğine ilişkin somut ifadelerin raporda yer alacağını açıkladı.

 

Finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesi nedeniyle aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret ettiğine vurgu yapılan TCMB özetlerinde, "Bu çerçevede Kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun bir süre koruması yönündeki görüşünü teyid etmiş, iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulunmuştur" ifadesine yer verildi.

 

Tahvil/bono piyasasında 11 Mayıs 2011 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi dün işlem bazında yüzde 11.25 ile tarihi dip seviyesine gerilerken spot kapanışta yüzde 11.33, valörlü kapanışta yüzde 11.29 oldu. Gösterge tahvilin bileşik faizi, bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 11.25/11.29 seviyesindeydi. İşlem bazında bir önceki tarihi en düşük seviye yüzde 11.37 ile Temmuz başında görülen gösterge tahvilin bileşik faizinde Haziran ayında ise son 2 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 13.19 seviyesi görülmüştü.

 

Kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri ise, 42 milyar dolarlık iki yıl vadeli tahvil ihalesindeki zayıf talebin de etkisiyle değer kaybetti. Bazı analistler, ABD endekslerinin Hazine tahvili ihalesindeki zayıf sonuçların ardından tahvil piyasasından hisse senedi piyasasına girişler sebebiyle de toparlandığını belirttiler.

 

(Sabah)  
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.