Dolar 1.53 TL seviyesinde

Dolar 1.53 TL seviyesinde

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu o/n borçlanma faizini 50 baz puanlık indirimle tarihin yeni en düşük seviyesi olan yüzde 8.25'e çekerken ekonomistler, TCMB'nin açıklamalarından indirimlere bir miktar daha devam sinyali geldiğini söylediler.

Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği toplantısında para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun bir süre koruması gerektiği görüşünü yeniden vurgularken, Kasım 2008'den beri yapılan faiz indirimleri 850 baz puana ulaştı.

ING Bank Başekonomisti Sengul Dağdeviren veri sonrası yayımladığı ekonomi notunda bankanın önceki açıklamaları ile bugünkü açıklamaları arasındaki ön önemli farkı şöyle yorumladı:

"Haziran ayında, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceğini söyleyen TCMB, Temmuz'da bu ifadeyi kullanmadı, ancak para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun bir süre korunması yönündeki görüşünü tekrarladı. Dolayısıyla MB, Ağustos ayındaki faiz kararına yönelik net bir sinyal vermedi, ancak iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceğini söyledi.

"Merkez Bankası açıklamasında finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesinin, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret ettiğini belirterek şöyle dedi:

"Kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun bir süre koruması yönündeki görüşünü teyid etmiş, iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

"Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1.5330/1.5370 lira olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları bugün ilk işlemlerde 1.5240/1.5300 seviyesindeydi. Aynı saat itibarıyla euro dolar paritesi 1.4115 seviyesinden işlem gördü.

İstanbul serbest piyasada dolar 1,5330, Euro 2,1560 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı'da 1,5270 liradan alınan dolar 1,5330 liradan satılıyor. 2,1500 liradan alınan Euronun satış fiyatı ise 2,1560 lira olarak belirlendi.

Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1,5320 lira, Euronun satış fiyatı ise 2,1600 lira olmuştu.

TCMB kararı öncesinde dün gösterge faiz, pozisyonların 25 baz puanlık indirim olabileceği endişeleriyle kapatılmasıyla yükselmiş, bankacılar 50 baz puanlık indirim durumunda gösterge faizin bu karara aşağı yönlü bir miktar tepki vereceğini söylemişlerdi. Ancak bu tepki sınırlı kaldı.

ING Bank'dan Dağdeviren TCMB'nin Ağustos ayı faiz kararına yönelik net bir sinyal vermemekle birlikte toplantıda o/n borçlanma faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 8'e indireceğine dair beklentilerini koruduklarını belirterek raporunda şu görüşe yer verdi:

"Her ne kadar 2009 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 7.5'in altında kalınacağına dair bir şüphe olmamasına ve enflasyonun uzun süre düşük seyrini koruması beklenmesine rağmen son günlerde yapılan vergi artırımları kısa vadede enflasyondaki düşüşü sınırlandıracak olup, TCMB'nin enflasyon öngörülerinde de önümüzdeki dönemde bir miktar artış görebiliriz. TCMB'nin güncellenmiş orta vadeli öngörülerini 29 Temmuz'da yayımlayacağı yılın 3. Enflasyon Raporu ile birlikte görebileceğiz.

"İMKB GÜNE 38.287 PUANDAN BAŞLADI

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dün ikinci seans kapanışına göre 131,63 puan artarak 38.287,95 puan seviyesinde açıldı.

Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,34 oranında değer kazandı.

(Sabah)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.